Ter kokusunun nedeni ve çözümü


1
2 paylaşım, 1 puan

Ter kokusu, genellikle yaz aylarında hava sıcaklıklarının yükselmesiyle karşılaşılan bir sorundur. Terlemek insan vücudunun toksinlerinden kurtulması açısından ne kadar sağlıklı olursa olsun bazı durumlarda ortaya çıkan ter kokusu hem kendimizi hem de çevremizi aşırı derecede rahatsız etmektedir. Peki, ter kokusu neden olur ve ter kokusuna çözüm nedir?

Ter neden kötü kokar?

Normal şartlar altında insan terinin belirli bir kokusu bulunmamaktadır. Genellikle koltuk altı ve kasıklarda yaşanan terlemeler kokmaktadır. İlgili kokunun nedeni ise ter değildir, terleyen bölgelerde bulunan bakterilerdir.

Bakteriler tere temas ederek kimyasal değişikliğe neden olmakta bu da kötü kokuların meydana gelmesine yol açmakta.

Bilinenin aksine ise kadınlar erkeklere göre daha fazla ter bezine sahipler ama erkeklerin ter bezleri daha aktif olduğu için erkekler daha fazla terliyor.

Ter kokusuna kesin çözüm nedir?

Karbonat
Karbonat, vücudun oluşturduğu kötü kokularla mücadele etmekte oldukça yararlı bir maddedir. Vücudunuzda ter kokusu bulunan bölgelere (koltuk altlarınıza, boynunuza, ayaklarınıza) karbonat sürdüğünüzde karbonat ilgili bölgenin nemini gidererek kötü kokuya neden olan bakterilerin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Daha kesin bir etkili çözüm için mısır nişastasıyla karbonatı karıştırıp bu karışımı kokudan rahatsız olduğunuz bölgelere uygulayın.

Elma sirkesi
Elma sirkesi, özellikle koltuk altı kokularına karşı çok etkili bir çözümdür. Bunun nedeni cildin ph seviyesini düşürerek, bu bölgede bakteri üremesini engellemesidir. Kötü kokuya neden olan bakteriden kurtulmak için elma sirkesi kullanın. Koltuk altı kokunuzdan kurtulmak için sulandırılmış sirkeyi günde bir kez koltuk altınıza uygulayın.

Benzer içerik:  Anne sütü ile yapılan "kür" egzamalara iyi geliyor, peki siz anne sütü sabunuyla duş alır mıydınız ?