Tespih neden çekilir, tespih çekerken neler söylenir


4
6 paylaşım, 4 puan

Tespih, tekrarlanan monoton işlemleri saymak için kullanılan, 33 veya katları kadar boncuk tanesinin ipe dizilmesiyle meydana gelen halkaya denir.  Tespih takı olarak da can sıkıntısını gidermek için de kullanılabilmektedir. Hatta tesbih sallamayı bir el becerisi haline getirmiş kişilerce bir beceri talimi ya da gösterisi aracı olarak da kullanılmaktadır.  Tespihin yaygın olarak kullanıldığı yerlerin başında ise ibadet alanları gelmekte.

Önerilen gönderi

Ramazan ayının anlamı? Oruç nedir, sahur nedir ve iftar nasıl yapılır?

İslam’da ilk halife zamanında kullanılmaya başlandığı sanılıyor. “Tespih çekmek” namazı tamamlayan bir ayrıntı olarak önemlidir. Allahın 99 sıfatını, ya da tekrar tekrar zikredilen belli cümlelerin sayımında kullanılır. Ancak birçok Müslüman bu sayma işlemini tespih taneleri ile değil, parmaklar ile belirleyebilmektedirler.

Tesbih öncesi kültürlerde başparmağı kullanarak diğer dört parmağın el içindeki 12 eklemini sayarlarmış.Ananelerimiz ve Babanelerimiz bunu çocukken hepimize öğretmişlerdir. Geleneksel tespih tane sayılarının ve düzine kavramının kökü bu olguya dayanıyor alabilir.

Bu bilgilerden sonra konu tesbih çekme hakkında bilgimizi pekiştirme aşamasında:  Müslüman bir bireyin namazını kıldıktan sonra, tesbih çekmeden önce “Allahumme entesselamü ve minkesselam teberakte ya zel celali vel ikram” duasını okumak durumunda olduğu bilinmektedir. Bu duanın Türkçe meali “Allahım; sen kurtuluşun kendisisin. Güvenlik ve esenlik duygusu sendedir. Ey keramet sahibi Allahım; senin şanın her şeyden yücedir.”dir.

 

Tesbih çekme işleminde geçmeden yine edilecek dualardan biri “Ala Resulina Muhammedin Salavat” duasıdır. Bu duada getirilecek salavatın Hz. Muhammed’in üzerine olması inananlar tarafından dilenmektedir.

Bu dua da okunduktan sonra Müslümanların içlerinden salavat getirmeleri gerekmektedir. Bu salavat “Allahumme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seydina Muhammed” şeklinde getirilir.

Benzer içerik:  Mimar Sinan kimdir,Eserleri nelerdir

Tesbih çekerken söylenen 3 şey

Tesbih çekmeye başlandığında, ilk 33 seferde “Sübhanallah” denilmesi gerekmektedir.

Daha sonra diğer 33 seferde “Elhamdülillah” denilmesi gerekmektedir.

Son olarak 33 kere de “Allahuekber” denilmesi yeterli olmaktadır.