Tırnak Düşmesi Belirtileri ve Tedavisi Nedir?


0

Tırnak düşmesi ya da çıkması olarak bilinen bu durum tırnağın zedelenmesi ya da belirli nedenlerden dolayı iltihaplanması sonucunda çıkmasıdır.Tırnak düşmesi esnasında tırnağın bir süre öncesinde renginde sararmalar ve sarı akıntılar ya da beyaz bir renk halini alırken bu duruma çeşitli faktörler sebep olur. Genel olarak sedef hastalığı, sık sık oje kullanımı ya da pedikür sırasında temiz araç ve gereçlerin kullanılmaması sonucu tırnaklarda mantar görülebilir. Bu gibi rahatsızlıklar sonucunda tırnak düşmesi yaşanabilir.

Tırnak Düşmesinin Belirtileri 

-Mantar:Ayak tırnaklarını başta etkileyen en önemli faktör ayak mantarlarıdır. Ayak mantarı ilk olarak tırnakta iltihap ve akıntı ile başlar ve tırnağı şişirerek sarı akıntı sonrası rengini sarı renge dönüştürerek giderek tırnağın sararmasını sağlar ve kişiye kötü koku yayar  sonrası düşmesine sebep olur.

-Zedelenme ve yanlış ayakkabı kullanımı:Kişilerin ayak ve tırnaklarında yaşanılan en önemli sorunlardan biri de yanlış ayakkabı seçimidir.Yanlış ayakkabı seçimi sonrası tırnaklarda acı,his kaybı,şişme ve enfekte durumları görünür ve tırnak akmaya başlar.Tırnağın enfekte olması sonucunda iltihap olarak  yavaşça düşmeye başlar. Zedelenme durumu ise tırnağı bir yere çarpma sonucu tırnak zedelenir ve zamanla renk kaybına uğrayarak düşer.

Yaralanmadan Dolayı Çıkan Tırnak Belirtileri

-Tırnakta ağrı

-Tırnakta kanama

-Tırnakta kan oturması

-Tırnakta şişlik

-Tırnak yuvasının gevşemesi ile başlar

Enfeksiyon Kaynaklı Tırnak Düşmesi Belirtileri

-Tırnak dokusunda kızarıklık

-Tırnak yapısında kötü koku

-Tırnakta şişme

-Tırnakta kalınlaşma

-Tırnakta sarı,kahverengi akıntı meydana gelmesi sonuçları görülebilir.

Tırnak Düşmesi Nasıl Tedavi Edilir 

-Elma sirkesi:Düşen tırnağın ağrısını hafifletmek ve süreci hızlandırmak adına elma sirkesinden yararlanılmaktadır. Sirkeli suda bekletilen parmağın iltihabı da kurumaya başlayacaktır. İşlem her gün devam ettirildiği takdirde enfeksiyonda ciddi oranda azalma meydana gelmektedir. Tırnak çevresini yumuşatmak ve ağrıyı azaltmak adına ayak nemlendiricileri de kullanılabilir.

-Ağır darbe sonucu çekilen tırnaklara oksijen tedavisi uygulanır.

-Çekilmesi gereken tırnağı evde veya kuaförlerde kesinlikle çekilmemeleri gerekir. Aksi takdirde yanlış işlem sonucu tırnak köküne zarar vererek tekrardan tırnak çıkmamasına neden olabilir.

-Tırnak düştükten sonra parmağı 20 dakika kadar soğuk suda tutulmalıdır.

-Çay ağacı yağı:Çay ağacı yağının antiseptik ve ilthap giderici özelliği 2002 yılında yapılan bir araştırma sonucu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle mantarlı bölgeye günde iki kez çay ağacı yağını sürmenizde fayda görülür.Tedavi kullanım süreci toplam iki haftadır.

-Biyotin hapı:Biyotin hapının saçlara ve tırnaklara iyi geldiği bilinmektedir.Hapın kullanım süresi 6 ay olarak söylenir.Düzenli olarak her sabah tok karınla içilmelidir. Biyotin hapının ortaya çıkışı 1990 yılında İsviçre’de bulunmuştur.