Tırnak mantarı nedir? Tırnak mantarı nasıl geçer?


0
1 paylaşım

Tırnak mantarı,genel olarak yaz aylarında ayak tırnaklarında görünerek kişilerin ayakkabı kullanmasını engellemektedir. Günlük hayatınız etkileyen bu durum aynı zamanda bulaşıcı olup olmadığı merak konusudur. Tınak mantarı; el veya ayak tırnaklarının mantar mikrobu ile ortaya çıkan bir enfeksiyonudur. El veya ayak tırnaklarında kalınlaşma, renk ve şekil değişikliği ve kırılmaya neden olur. Tırnak mantarı nedir? tırnak mantarına sebep olan nedenler nelerdir? sizin için araştırdık.

Tırnak mantarı nedir?

Tırnak mantarı, bir diğer adı ile(onikomikozis) tırnağı kalınlaştırır, tırnağın rengini bozarak sarı bir renge çevirmekle beraber tırnak yatağından ayırır. Ülkemizde tırnak mantarı sorunu oldukça sık karşılaşılan bir problemdir. Sıklıkla erişkinlerde görülür. Tırnak mantar hastalıkları ağrı gelişimi, başka enfeksiyonlara yol açması ve bulaşıcı olması nedeni ile ciddi bir sağlık sorunudur. Tırnak mantarı; el veya ayak tırnaklarının mantar mikrobu ile ortaya çıkan bir enfeksiyonudur. El veya ayak tırnaklarında kalınlaşma, renk ve şekil değişikliği ve kırılmaya neden olur.

Tırnak mantarına sebep olan nedenler nelerdir?

Tırnak bakımlarının düzenli olarak yapılmaması

Tırnaklardaki renk değişimlerine dikkat edilmemesi

-Ani kilo değişimleri ve daha çok ani kilo alınması durumu

-Ayakların aşırı ıslak ve havasız kalması

-Aynı ayakkabıları sürekli giymek hiç terlik giyerek ayakları havalandırmamak

-Çıplak ayakla toprağa basılması

-Steril olmayan malzemelerle manikür-pedikür yapılması

-Diabet

-Dolaşım bozukluğu

-HIV

Tırnak mantarı tedavisi nasıl olur?

Tırnak mantarı ilk olarak anlaşılabilmesi için doğru bir tanı koyulması gerekmektedir. Bu durumda yanlış tedavi yöntemlerini kullanmak hem gereksiz hemde boşuna uygulama olmuş olacaktır. Mantarlı tırnağın kahverengi ve sarı bir renge dönüştüğünü bilmeniz gerekir. Tırnak kalınlaşır ve aşırı büyür. Tırnak altında kötü kokulu bir birikim olabilir. Enfeksiyon ilerledikçe tırnak gitgide ufalanıp dökülebilir ya da ayakkabı içerisinde rahatsızlık veya ağrıya neden olacak kadar kalınlaşabilir.

-Tedavi aşamasında ise; Dermatologunuz el ve ayak tırnaklarını görünümüne bakarak tanı koyabilmekle beraber daha iyi tanı koyabilmek için tırnağınızdan parça alabilir.

-Eğer tırnağınız aşırı enfekte durumda ise doktorunuz ilk olarak tırnağınızı kesmek isteyebilir.Sonrasında üre içerikli bir krem ile mantarın eritilebilmesi mevcut durumlardan bir diğeridir.

-Eğer enfeksiyon tırnağınızın geniş bir alanında veya birkaç tırnakta ise hekiminiz terbinafin veya itrakonazol gibi bir oral antifungal tedavi verebilir.

-Her iki ilaç da bazen sıkıntılı yan etkilere neden olabilir. İtrakonazol ciddi ilaç etkileşimlerine neden olabilir.

-Çok şiddetli olgularda tırnak mantarı tedaviye dirençli ise tırnağın tümünü cerrahi olarak çıkarmaktır.