Tonik ne işe yarar ve nasıl kullanılır?


0

Kadınların kendine önem verdiği en önemli kısımlardan biri cilt bakımıdır. Cildin güzelliğinden öte sağlıklı olması ve sağlıklı görünmesi çok önemlidir. Cilt bakımında tonik’in önemi yüksektir.Cildinize tonik bakımı yapmak cildinizdeki gözeneklerinizin kapanmasına ve hücre boşluklarının daralmasını,cildinizin sık sık yağlanmasını azaltır ve cildinizin hava almasını sağlar. Eğer batık kıllarla bir sorunun varsa toniğin içerisinde bulunan glikolik ve diğer alfa hidroksi  asitler batık kılların önlenmesine yardımcı olur. Peki tonik cildimizde başka  ne işe yarar ve nasıl kullanılır?

Tonik sürmek ne işe yarar ? 

Yağlı bir cilde sahipseniz ve bu yağlanmadan kurtulmanın yollarını arıyorsanız tonik sizin ilacınız olabilir. Bir pamuk yardımıyla cildinize tonik sürerseniz yağlanma miktarında azalmayı gözlemleyebilirsiniz. İlgili işlem ayrca gözeneklerinizin açılmasına yardımcı olup cildinize tazelik kazandırır

Cildimizin normal olarak PH seviyesi 5-6 ‘dır. Toniğin cildin PH seviyesini dengeleyici özelliği bulunmaktadır.

Toniğin içerisinde yer alan glikolik ve diğer alfa hidroksi asitleri batık kılların önlenmesine yardımcı olup bu sayede cildinizde daha az akne ve sivilcelenmeler meydana gelir. Cildiniz ölü hücrelerden arınmış olur.

Klorlu suların cildinize olumsuz etkiler bulunabilr fakat toniklerin cildinize zararı bulunmamaktadır. Tonikler cildinizin daha genç ve sıkı görünmesini sağlar.

Tonik Nasıl Kullanılır ?

İlk olarak cilt tipinize göre seçilen jel ile yüzünüzü yıkayın. Bir parça pamuk ile hafif bir şekilde gözlerinize değdirmeden  aşağıdan yukarıya doğru sürmeniz yeterli olacaktır. Daha çok fazla yağ üreten bölgelerinize sürmeniz tavsiye edilir. Bunlar alın,burun ve çene bölgesidir. Son kısmı ise cildinize nemlendirici sürerek işlemi sonlandırmanızdır.

Yağlı ve Kuru Ciltler İçin Doğal Tonik  Önerileri 

Yağlı Ciltler İçin ; 

Soğuk Su Toniği : Kişinin en kolay ve en ucuz bulabileceği tonik şekli olarak uygulanan su toniği en uygunudur. Soğuk su toniği ve buz kalıpları cildinizin ve gözeneklerinizin sıkılaşmasını sağlar.

Limon Toniği : Yağlı ciltler için en uygun toniklerden biri de limon toniğidir. 2 Kaşık limon suyuna 2 kaşık normal su ekleyerek cildinize soğuk bir şekilde sürmeniz cildinizdeki PH  derecesini,yağ oranını dengeler ve sıkılaştıracaktır.

Yeşil çay Toniği : Yeşil çay İçerisindeki bol miktarda anti-oksidan ve kırışık önleyici bileşenlerle birlikte cilt sağlığını korumak açısından kullanabileceğiniz ender şifalı bitkilerdendir. İçimizdeki organizmaları içildiğinde atılmasını sağlayan yeşil çay  cildinizdeki  de yağı  ve organizmaların atılmasını  sağlar. Uygularken yeşil çayı  5 dakika  kadar demleyin ve sabahları cildinize pamuk eşliğinde uygulayın.

Gül Suyu Toniği : Yağlı ciltler için kullanacağınız gül suyu toniği iltihap ve enfeksiyonları da azaltıcı etki gösterir. Cildinize soğuk kompres halinde uygulamanız yeterli olacaktır.

Kuru Ciltler İçin ; 

Safa Çiçeği 

Lavanta

Süt : İlk öncelikle sütü  cezvede kaynatın.Sonrasında bu bitkileri içerisine ekleyip 15-20 dakika kadar bekletin. Ardından posasını süzün ve suyunu sabah akşam olmak üzere 2 kez cildinize bakım yapın.

Gliserin

Elma Sirkesi

Zeytin yağı 

Susam Yağı 

Maden Suyu : Bütün malzemeleri bir kaba alın ve karıştırın sabah ve akşam olmak üzere 2 şer kez cildinize nemli bakımı yaparak değişimi görebilirsiniz.