Topuk Çatlakları Neden Olur,Tedavi Yöntemleri Nelerdir


0
2 paylaşım

Topuk çatlakları insanların ayak topuk kısmında bazen ağır bazense hafif olarak çeşitli nedenlerden meydana gelebilir. Özellikle kadınların rutin olarak yaptırdığı pedikür zamanlarında topuk bakımı gerçekleştirilir.Topuklardaki çatlamalar buna rağmen devam ediyorsa derhal tedavi yöntemleri araştırılmalı ve uzman doktora danışılmalıdır.Doktora danışılmadığı takdirde çatlamalar ağrılı ve kanamalı olarak devam edebilir nasırlaşabilir. Topuk çatlaması genelde havaların soğuk olduğu kış aylarında meydana gelir. Bu dönemlerde ayaklarımıza sürekli olarak vazelin ya da yağlı kremler sürmeli ve çorap gibi kalın korumalı şeyler giyinmeliyiz.

Topuk Çatlaması Nedenleri 

-Yaşlanma

-Obezite

-Rahatsız Ayakkabılar

-Susuzluk

-Hijyen

Topuk Çatlaması Tedavisi Nasıl Olur 

-Topuk çatlaması tedavi yöntemlerinden ilki hafif sıcak suyla dolu bir leğene ayaklarımızı koyup 20-25 dakika kadar bekletmek ve ardından ayak törpüsü ile topukları törpüleyip nemlendirici sürüp çorapla topuklarımızı nemlendirmektir.

-Pamuklu çoraplar ayakların  ve topukların daha iyi hava almasını sağlar bu yüzden topuklarınız için kullanımı uygundur.

-Eğer çatlak tedaviniz yetersiz kalıyorsa bu durumda ayağınızda çeşitli mantar olabilir. Bunun için bir doktora danışmalı ve mantar ilaçları alabilirsiniz.

-Zeytin yağı,lavanta yağı ve alovera yağını karıştırıp ayağınıza masaj yapar gibi sürebilirsiniz.