Topuk dikeni nedir?Topuk dikeni nasıl tedavi edilir?


0
1 paylaşım

Topuk dikeni ya da diğer adıyla plantar fasiit tipik olarak topuğun yakınında ayağın altındaki bıçak batması gibi hissedilen bir ağrıya neden olur. Toplumda pek çok kişi bu ağrıdan muzdariptir. Ağrı, uyandıktan sonra ilk birkaç adımla genellikle kötüleşir, ancak uzun süre ayakta kalma veya oturmadan yükselme ile tetiklenebilir.Peki Topuk dikeni nedir?Topuk dikeni nasıl tedavi edilir?

Topuk Dikeni Nedir?

Topuk dikeni, oldukça yaygın görülen ayağınızın topuğunda oluşan bir ortopedik problemdir ve gözardı edildiğinde ciddi sorunlara neden olabilir. Duruş bozuklukları erken dönemde dikkate alınır ve gerekli tedavisi uygulanırsa, ilerde oluşacak topuk dikeni rahatsızlıkları kolayca önlenebilir. Hızlı kilo alımı, yanlış ayakkabı kullanımı ve sürekli ayakta kalma durumunda topuk dikeni oluşabilir. Topuk dikeni sorununu ihmal etmek günlük sosyal yaşantınızı olumsuz etkileyecektir.

Topuk dikeni topuktaki ağrının yaygın bir sebebi değildir hatta 20 topuk dikeni olan hastanın sadece birinde ayak topuğunda ağrı olmaktadır. Aslında topuk bölgesinde ağrıya neden olan “plantar fasiit” olarak bilinen topuktaki yumuşak dokunun iltihaplanmasıdır. Plantar fasiit ve topuk dikeni birbirinden ilişkisizde oluşabilirler.Topuk dikeninin hayatınızdaki sosyal yaşantınızı etkileyen kısıtlamalar meydana gelebilir.

Topuk Dikeni Belirtileri Neler

-Kilo Almak

-Yanlış ayakkabı seçimi

-Genel olarak genç nüfusta görülür.

-Yanlış spor şartları uygulamak

-Ayağınızı katladığınızda topuğunuzda ağrı meydana gelir.

-Yatarken ve ayaktayken de topuğunuzda ağrı meydana gelir.

Topu dikeni tedavisi nedir?

Topuk dikeni hastası zamanında tedavi olmazsa yürüme aktivitesi kısıtlandığından bacak kaslarında zayıflama ve güçsüzlük gelişir. Topuk dikeni olan hastanın yürüyüş kalitesi sosyal hayatında negatif etkiler yaratır.Ayakkabısı ters taraftan aşınır ve eskir. Bacak arkasındaki ve ayak tabanındaki kaslarda, aşırı gerginlik ve sertleşme olur. Zamanla diz ve kalça ekleminde ve hatta yaş ilerledikçe belde ağrı, erken aşınma ve yaşlanmalar ortaya çıkar. Hareketleri ve yaşam kalitesi bozulduğundan ekleme orantısız yüklenme olur ve eklem kireçlenmelerini tetikler.

Topuk dikeni tedavisinde ilaç, ortopedik tabanlık, fizik tedavi ve egzersizler %90 oranında iyileşme sağlar bunun dışında hastanın durumuna göre iltihaplanan bölge veya topuk dikeni ameliyatla alınabilir. Ameliyatlar günümüzde topuğun altında veya yan tarafında açılan küçük bir delikten girilerek endoskopik yöntemlerle yapılmaktadır.

Topuk Dikenine Bitkisel Tedavi

Prof.Dok. İbrahim Saracoğlu’nun topuk dikenine iyi gelecek bir kür tedavisi mevcuttur.Bunu uygulayanların memnun kaldığı yorumlarına rastlanmıştır. Sizin için Topuk dikenine bitkisel tedavi kürüne aşağıdan ulaşabilirsiniz.

-Pul Biber: 3 Gün boyunca 1 çorba kaşığı pul biberi havanda ezin ve topuk dikeninizin olduğu yere gazlı bezle sarın..

-Çekirdeki siyah üzüm :3 gün boyunca kuru üzümleri ezin ve ayağınıza sarın ve gece sonunda sabah sargınızı açın ..

-Kekikli su : 1 kova sıcak suya 1 çay bardağı kekik koyularak ılıması bekledir, daha sonra bu karışıma ayağınızı 45 dakika kadar beklettikten sonra çıkarabilirsiniz, ayağınızın rahatlamasını ve yumuşamasına yardımcı olacaktır.

1 litre sıcak şu içerisine 1 yemek kaşığı vicks koyuyoruz daha sonra bu karışımda ayağımızı 30 dakika bekletiyoruz, çıkardıktan sonra ayağımızı streç film ile sarıyoruz, sabaha kadar bekledikten sonra streç filmi çıkarıp havlu ile ayağımızı kurulamamalısınız, çorap giyip güne başlayabilirsiniz.

Eşit miktarda nane yağı ve kekik yağını karıştırıp topuk dikeninin olduğu bölgeye haftada 2 – 3 kez uygulayabilirsiniz, ayağınızdaki ağrıları dindirecektir.