Trabzon hurması nedir yararları nelerdir?


0

Trabzon hurması (Diospyros kaki) ya da daha eski bilinen adı ile Cennet hurması veya Akdeniz Hurması, yöresel adı ile ambe veya amme, abanozgiller (Ebenaceae) familyasından, Akdeniz bölgesi gibi subtropik iklim kuşaklarında yetişen bir ağaç türü ve bunun meyvesine verilen isimdir.Cennet Hurması dediğimiz bu meyveyi Japonlar çöpünü hatta yapraklarını bile değerlendiriyorlar.Bu meyvenin kabuklarını kaynatıp elde edilen sıvıya metal ve çelik vidaları daldırdıklarında vidalar paslanmıyor ve bakteri bulundurmuyor.Aynı zamanda kaynatılan yapraklardan elde edilen sıvı antitoksidan olduğunun kanıtındalar.

CENNET HURMASI NERELERDE YETİŞTİRİLİR

Çin en önemli üretici konumunda bulunurken bunu sırayla Güney Kore, Japonya, Brezilya ve İtalya izlemektedir. Yeni Zelanda, Avustralya ve Şili ise Trabzon hurması üretimine yönelen ülkelerin başında gelmektedir. Ancak Türkiye’de bu meyve 40’ın üzerinde ilde yetiştirilmesine rağmen üretim yıllık 15 bin tonu geçmemektedir.

1361659172_trabzon_hurmasi16

Trabzon Hurmasının Faydaları Neler

Yapılan tıbbi araştırmalarda özellikle kalp-damar,Sindirim sistemi hastalıklarına iyi geldiği,bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği buna bağlı olarak kanserden koruduğu,sindirim sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılabileceği,zayıflamaya, yardımcı,A,B,C vitaminlerini ihtiva ettiğinden dolayı da vitamin eksikliğinin tedavisinde kullanılabilmektedir. İştah açar, iştahsızlık, gastrit ve mide ile ilgili hastalıklara iyi gelir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda, kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürücü özelliğinin olduğu da tespit edilmiştir.