Tsunami nedir,nasıl meydana gelir sonucunda neler gerçekleşir


0

Tsunami Japonca‘da liman dalgası anokyanus ya da denizlerin tabanında oluşan deprem, gök taşı düşmesi, deniz altındaki nükleer patlamalar, volkan patlaması ve bunlara bağlı taban çökmesi, zemin kaymaları gibi tektonik olaylar sonucu denize geçen enerji nedeniyle oluşan uzun periyotlu deniz dalgasını temsil eder.

alaska-tsunami

Ayrıca kasırgalar ve şiddetli depremler de tsunamiye neden olabilmektedir. Önceleri tsunami dalgalarına med-cezir dalgaları da deniliyordu.Fakat doğa olayları sonucu şiddetleri ve dalga boyları yükseldikçe med-cezir Tsunamiye dönüşmüştür.Tsunamilerin %80’i Pasifik Okyanusu’nda gerçekleşmektedir.

520px-tsunami2

Yunan tarihçi Tukididis, tsunamileri denizaltı depreminden kaynaklandığını Peleponnes Savaşı’nın Tarihi adlı kitabında öne sürdü.Tukididis’in, bu teoriyi ileri süren ilk kişi olarak bilinmesine rağmen tsunaminin oluşumu hakkında 20. yüzyıla kadar pek bir şey bilinmemekteydi. Konu, hâlâ araştırılmaktadır.

tsunami-dev-dalgalar
Dünyada bir çok yerde depremler meydana geliyor.Japonya’da,arjantin’de,Türkiye’de,Amerika’da kısacası buralarda olan 6 noktasından 9 noktasına kadar olan depremler deniz tabanının yükselmesine sebep olup Tsunamilere sebep gösteriyor.Bunun sonucunda suyun herşeyi sürüklemesiyle bir çok insan ve diğer canlıların yok olmasına sebep oluyor.

tsunami-ne-demekvxhewfhjp02pc5o2fvvbwa