Tükenmişlik sendromu nedir, evreleri nelerdir?


0

Tükenmişlik sendromu kişilerin çalıştığı iş yerinde çok yoğun çalışması sonucu kişi psikolojisinde meydana gelen aşırı dalgalanmalar sonucu meydana gelebilmektedir. Peki, Tükenmişlik sendromu nedir?

Tükenmişlik sendromu ve evreleri neler ?

İlk evrede, kişi çok heyecanlı, motive ve isteklidir. Kariyer planları yapar ve var gücüyle çalışır. İkinci evrede, mesleğinden yavaş yavaş tatmin olamamaya başlar. İsteği ve şevki azalır. Mesleğini yaparken karşılaştığı ufak tefek sorunlardan bile büyük rahatsızlıklar duyar. Üçüncü evrede, örgütlerdeki çarpıklıkların düzelmeyeceği inancı gelişir. Dördüncü evredeyse, yoğun bir karamsarlık, örgüte ve mesleğe karşı ilginin azalması ve umutsuzluk baş gösterir. Artık sadece maddi ve sosyal güvence zorunluluğundan dolayı çalışır. Kişisel başarısı düşer ve sosyal çekilme durumu yaşanır.

Evreleri daha geniş açıklarsak :

Dünya Sağlık raporunda tükenmişliği; iş ortamında fazla çalışma ile ortaya çıkan aşırı bir duygusal yorgunluk ve bunun sonucunda iş ve sorumluluklarını yerine getirememe durumu olarak tanımlamıştır.Buna göre; birey zaman içinde kronikleşmiş bir şekilde yorgunluk yaşar; işinden soğur, kendi içine çekilir ve artan bir şekilde yetersiz olduğunu hisseder. Tükenmişlik sendromunun çeşitli evreleri vardır. İlk evresi zaten hepimizin yakından karşılaştığı ilkokula başlayan öğrenci edasında öğrenme duygusunun kabardığı ve işte herşeye hakim olma arzusu ile öğrenme iç güdüsünün olduğu dönemlerdir. Tükenmişliğin ikinci evresi olan duyarsızlaşma çevresini, işini kontrol edemediğini düşünen çalışanın olumsuz bir olayla karşılaştığında kendini çaresiz hissetmesi ve bu durumda başa çıkmak için makine gibi davranmaya başlaması şeklinde gözlenmektedir. Tükenmişliğin üçüncü evresi kişisel başarı noksanlığı ise çalışanlar takdir edilmediklerini düşündüklerinde ortaya çıkmaktadır.

Tükenmişlik sendromu ile başa çıkmanın yolları

  • Ailenizle ve arkadaşlarınızla daha çok vakit geçirin.
  • Daha çok kitap okuyarak vaktinizi sosyal aktivitelerle değerlendirin.
  • Uzun yürüyüşler planlayın.
  • Sizi mutlu eden şeyleri tek tek not ederek yürürlüğe koyun.
  • İşinizi geçinebilir kılmak için uygun aktiviteler ya da güze çiçekli ortam seviyorsanız ortamınızı zevklerinize göre uyarlayın.
  • Günde en az 7-8 saat uyku almayı tercih edin.
  • Kaliteli uyku ve kaliteli beslenme bunların arasındaki en önemli iki unsurdan geçmektedir.
  • Hayatınızı nasıl sadeleştirebilirsiniz bunları düşünün.
  • Eğlenceli olabileceğini düşündüğünüz hobiler edinir. Mesela bu çiçek besleme,büyütme olabilir.
  • Bir konu üzerinde ya da kişilerin istekleri doğrultusunda onlara HAYIR demeyi öğrenin.