Tuvalete neden 100 numara denmektedir?


0
3 paylaşım

Sürekli olarak kullandığımız tuvalete neden 100 numara denir, hiç düşündüz mü? Çok enteresan bir hikayeye sahip olan bu konuyu sizin için araştırdık.

Tuvalete neden 100 numara denir? 

100 Numara olan tuvalet ismi,modern tuvaletlerin yeni yeni yaygınlaştığı 1800’lü yılların sonu 1900’lü yılların başına kadar hikayesini barındırıyor. Modern tuvaletler her ne kadar yaygınlaşmış olsa da, o an için Fransa’da otellerin her odasına koyacak kadar da yaygın değil. Dönem; her kata bir tuvaletin koyulduğu, ortak kullanım döneminden bugünlere kadar gelmektedir. Otellerde odalara numara verilirken ortak tuvaletlerin, normal odalarla karışmaması için nasıl numaralandırılacağı düşünülürken ortaya atılan 00 koyalım fikri kabul görmüş ve “numarasız” olarak nitelendirdikleri tuvaletleri 00’la göstermeye karar vermişlerdir. 

Biz Türklerin ortaya koyduğu bir bakış açısı ile meydana gelen 100 numara ismi ise buradaki hikayesiyle başlamıştır. Fransa’ya giden Türkler’in 00 numarayı 100 numara olarak algılayıp, bir hata sonucu dilimize yerleştirmektedir.Yanlış anlaşılmanın sebebi ise bir göz bozukluğu değil, lisan kıtlığı! Zira; yazılışları farklı olsa da, numarasız olarak okunup, kullanılan 00 (sans numero) terimi ile 100 (Cent) sayısının okunuşlarının aynı oluşu böyle bir yanlış anlaşılmaya sebep oluyor.