Tüylerimiz neden diken diken olur


Hemen hemen her insanın belirli anlarda tüyleri diken diken olur. Öğrneğin havuzdan çıktığımızda hava ne kadar sıcak olursa olsun  üşüdüğümüz anda tüylerimiz diken diken olur , sevdiğiniz bir şarkıyı dinlediğinizde, duygusal bir dizi anında ya da dramın ta kendisini yaşamışken anılarınız canlandığında .. Kıl köklerinde bulunan gözle görülmesi zor olan kasların kasılması ile oluşan bu enteresan olaya tüylerin diken diken olması denir.

Üşüdüğümüzde tüylerin diken diken olması anında tüylerimizin altındaki kasların kasılması anında üşümeye karşı yalıtım görevini üstlenir ve tüyleri kaldırırlar. Bu etki ayn şekilde kalın tüylü hayvanlarda da etki ederek özellikle onları kış aylarında gelebilecek soğuklardan korumaktadır.Aynı zamanda hayvanlar kendilerini tehdit altında ve korkmuş hissettiklerinde de tüylerini ya kabartır ya da diken diken yaparlar. 

İnsan anatomisinde ise tüylerin diken diken olması ise geçmişte yaşadığımız olaylar ile gerçekleşen bu tepkilere neden olan böbrek üstü bezlerimizden salgılanan, hepimizin belki de çok iyi bildiği adrenalin hormonudur. Adrenalin salgıladığımızda sadece tüylerimiz diken diken olmaz; ellerimiz terler, göz bebeklerimiz büyür, tansiyonumuz yükselir kalbimiz hızla atmaya başlar.

Facebook Yorumları


Daha Fazla: HaberOR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.