Tüylerimiz neden diken diken olur


0
3 paylaşım

Hemen hemen her insanın belirli anlarda tüyleri diken diken olur. Örneğin havuzdan çıktığımızda hava ne kadar sıcak olursa olsun üşüdüğümüz anda, sevdiğiniz bir şarkıyı dinlediğinizde ya da duygusal bir dizi izlerken tüylerimiz diken diken olur. Peki “Tüylerimiz neden diken diken olur ve nasıl gerçekleşir?” Kıl köklerinde bulunan gözle görülmesi zor olan kasların kasılması ile gerçekleşen bu olaya tüylerin diken diken olması denir.

Tüylerimizin altındaki kaslar, vücudumuzun üşüdüğü anda kasılır ve üşümeye karşı yalıtım görevini üstlenir ve anında tüylerimiz diken diken olur. Aynı olay kalın tüylü hayvanlarda da görülmektedir. onları kış aylarında gelebilecek soğuklardan korumaktadır.

İnsan anatomisinde ise tüylerin diken diken olması ise geçmişte yaşadığımız olaylar ile gerçekleşen bu tepkilere neden olan böbrek üstü bezlerimizden salgılanan, hepimizin belki de çok iyi bildiği adrenalin hormonudur. Adrenalin salgıladığımızda sadece tüylerimiz diken diken olmaz; ellerimiz terler, göz bebeklerimiz büyür, tansiyonumuz yükselir kalbimiz hızla atmaya başlar.