Uçuk Neden Çıkar,Belirtileri ve Tedavisi Nedir?


0

Dudakta çıkan uçuk kişinin konuşmasını ve psikolojik durumunu olumsuz etkileyen sağlık faktörlerinden biridir.Dudakta çıkan uçuk ilk belirtilerde kaşıntı,pürüz ve şişme olarak meydana gelir ve sonrasında iltihap oluşmaya başlar. Genel olarak insanlar dudakta uçuk çıkmasının nedenini ve nasıl tedavi edildiğini bilmezler. Sizde dudakta uçuğa ne iyi gelir, dudakta uçuk neden olur gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız sizler için araştırmış olduğumuz bilgilere göz atabilirsiniz.

Uçuk Nedir 

Uçuk, yemek yemeyi, konuşmayı, gülmeyi zorlaştıracak kadar ağrı ve acı veren, görünüm olarak kişileri oldukça fazla rahatsız eder. Virüslere karşı yapılan tedaviler virüslerin yok edilmesini değil hastalık oluşturmalarını önlemek ya da en azından azaltmak amacıyla yapılabilmektedir.Dudaklarda oluşan uçuklar bir virüs sebebiyle meydana gelir ve ağrılı kaşıntılı sürecin sonrasında toplam 10 gün kadar süren bir süreç olup iz bırakmadan yarayı geçirir.

Uçuk Belirtileri Nelerdir 

-Dudakta aniden çıkan kaşıntı ve ağrı belirtisi

-Dudakta iltihaplı ve şiş bir görüntü

-Yaradaki kabarcık ve kızarıklıklar

-Yarada çeşitli akıntılar

Uçuk Çıkma Nedenleri Neler 

-Uçuk çıkma sebebi genelde kişilerde soğuk algınlığı nedeni ile ortaya çıkan bir virüstür. Kişilerin vitaminsiz kalması sonucu ortaya çıkan bu durumda kişinin hasta olmaması sonucu dışarıya bu şekilde rahatsızlıklarla ortaya çıkarmaktadır. Bunun sebeplerinin arasında temizlik ve aşırı stres sonucunda da meydana gelebilir.

-Uçuğa neden olan virüsler ayrı ayrı sınıflandırılmaktadır. Bu visrüsler; HSV-1, HSV-2, HSV-3 gibi ayrı ayrı sınıflandırılmaktadır.

-Adet Dönemi

-Ağır Diyabet

-Aşırı alkol tüketimi

-Sigara kullanımı

-Derin üzüntüler

-Aşırı yorgunluk ve stres

-Diş ameliyatları

-Üst solunum yolu enfeksiyonu

-Fazla güneşte kalmak

-Hamilelik dönemi

-Hormon değişimi gibi nedenler yatabilir.

Uçuk Bulaşıcı Mıdır ? 

Uçuk bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Genellikle tükürük ve yakın temas yoluyla bulaşmaktadır. Ancak şu durumuda aklımızdan çıkarmamak gerekir. Uçuğun bulaşması için bazı durumlarda herhangi bir tükürük veya yakın temas kurulmasına da gerek yoktur. Bu durumda uçuğun çıkmasını engellemek için önlem alınmasını zorlaştırmaktadır.

Benzer içerik:  İki renk yüzü olan kedi Kitty ile tanışın

Uçuk  Tedavisi Nedir ? 

-Mısır nişastası : 1 kaşık mısır nişantası ile 1 kaşık içme suyunu karıştırıp macun haline getirin. Yatmadan önce uçuğunuza sürün. Uyandığınızda da nazikçe durulayın.

-Buz : Uçuk ağrının yanı sıra dudakta yanmaya da neden olabilir. Buz tutmak uçuğun üzerindeki derinin hem nemlenmesini hem de yanmasının geçmesini sağlar.

-Sarımsak: Ortadan ikiye bölmüş olduğunuz sarımsağı uçuğun üzerine sürün. Kısa süre içerisinde uçuğunuzun kuruyup düşmesine yardımcı olacaktır.

-Diş macunu: Uçuğa diş macunu uygulamak etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Lezyonlu bölgeyi az da olsa rahatlatan diş macunu, çok kesin bir tedavi yöntemi olmasa da iltihabı kurutur. Diş macunundan bir miktar alıp uçuklu bölgeye sürüp bir süre beklemeniz yeterli olacaktır.

-Süt : Uçuğa iyi gelen doğal yöntemlerden biri de süttür. Temiz bir kulak çubuğunu süte batırın ve daha sonra uçuklu bölgeye uygulayın. Bir süre bekledikten sonra sütü uçuklu bölgeden temizleyin. Günde birkaç defa uygulayabileceğiniz bu yöntem sayesinde lezyonların büyümesine engel olabilirsiniz.