Ukrayna’da Ne Yenilir Ne İçilir?


0

Turist olarak geldiğiniz Ukrayna’da ne yenir ne içilir, hangi tatları denemelisiniz ve Ukrayna mutfağı hakkında bilinmeyenler neler ? Ukrayna’nın yöresel yemekleri, tatlıları, mezeleri, içecekleri ve Ukraynalıların damak tatları yazımıza hemen başlayalım.

Borş (Borsch) Çorbası


Ukrayna’nın en ünlü yemeği ve aslında Rusya, Litvanya, Estonya, Polonya gibi diğer Doğu Avrupa ülkelerinin mutfağına da girmiş olan Borsch çorbası. Elbette bu kadar büyük bir coğrafyada yenilen yemeğin tam olarak nereye ait olduğu net olmayabilir ancak Ruslar bile Borsch çorbasının orijininin Ukrayna olduğunu söylemekte.

Vareniki


Ukrayna’da mutlaka yemeniz gereken bir yemek. Vareniki mayasız hamurdan yapılan bir çeşit mantı aslında. Hilal ve bazen kare şeklinde hazırlanır ve epey fazla çeşidi vardır. İç malzemesinde patates, kıyma, ciğer, kabak, balık, yumurta v.b. her şey olabilir. Tatlı dolgulu olanlarında da tipik olanlar kiraz v.b. ekşi ağrırlılı meyve parçaları ve çökelek peyniri kullanılır ve bu yemek gerçekten çok lezzetlidir.

Deruny


Patatesten yapılan bir krep çeşididir. Mücver denilince herkesin aklına gelen lezzet, Ukrayna’da Deruny olarak adlandırılıyor. Ancak arada bir fark var, bu yemek patatesten yapılıyor. Yanına da mutlaka sos olarak sour cream konuluyor. Sonrasında da tadından yenmiyor.

Strudel


Tatlıyla devam ediyoruz. Strudel genellikle içerisinde tatlı dolgu olan bir pie. 18. yüzyılda Habsburg imparatorluğu zamanında popüler hale geliyor ve daha sonra Ukrayna’nın batı bölgelerine doğru yayılıyor Strudel’in en meşhur dolgusu elma ve tatlı peynir. En iyi Strudeller “Galitski Shtrudeli” denen yerde yapılıyor. (Галицькi штруделі) Bu mekanın iki yerde şubesi var: Lviv and Kiev.

Salo


Sofrada borş, votka, sarımsak, ekmek ve Salo var. Önce votkayı “shot” yapıyorsunuz, sonra sarımsak, salo ve ekmekten bir ısırık alıyorsunuz. Ardından borşu içiyorsunuz. Böylesine yenileyici bir menü olamaz. “Salo nedir?” dediğimizde ise, iç yağ olarak bilinen domuz yağı.

Krovyanka


Domuz kanı ve greçka ile yapılan bir çeşit sucuk. Krovyanka genellikle ızgarada, haşlanarak ya da yağda kızratılarak yapılır. Aynı zamanda çiğ de tüketilebilir. Ancak Ukrayna’da her süpermarkette bulunmaz. Ukrayna’daki restoranlarda (Örneğin; Volodimerskiy rinok ya da Bessarabskiy rinok) da bulabilirsiniz. Bu marketlerde ev apımı Krovyenkalar var.

Uzvar


Geldik içeceklere, kurutulmuş meyvelerden hazırlanan ve kompostoya benzeyen Uzvar, balla tatlandırılır ve Ukrayna’daki en gözde içeceklerden biridir.

Samagon

Ev yapımı votka. Renginden başka hiç bir yönden vodkaya benzemiyor denilebilir kırmızı erik kompostosuyla beraber servis edilen, tekila gibi shot olarak içilen bir içki, Samagon. Epey sert olduğu için mutlaka rakı sofrası gibi geniş seçenekli bir sofrada denemenizi tavsiye ederiz. 1 shot samagon, ardına et, peynir, ekmek, salata, yoğurt ne bulursanız. Erkeklik yapıp 10 dakika içinde 3-4 shot içmeye kalkarsanız, yerinizden kalkamayacağınızın garantisini verebiliriz.

Zapadna


 Özellikle Ukrayna’nın batısında  şaraplar oldukça lezzetli. Belki birçoğunuz Zapadna Ukrayna olarak duymuşsunuzdur. Lviv şarapları ve çikolataları ile ünlüdür. Özellikle çikolatalı likörlerini denemenizi tavsiye ederiz.