Üre nedir,Üre Yüksekliği ve Düşüklüğü Belirtileri


0

Üre,proteinlerin vücutta parçalanması sonucu karaciğerden ve böbreklerimizden idrar yolu ile atılması gerekilen zararlı bir maddedir.Üre,proteinli gıdaların alınması sonucu vücudumuzda oluşmaktadır.Günlük protein ihtiyacımızı her gün alacağımızdan dolayı bu iletişim her zaman vücudumuzda olacak bir durumdur.Ürenin vücudumuzdaki kanda oranı 50 mg olmalıdır.Yüksek üreye sahip kişilerde genelde gut hastalığı meydana gelir ve vücudun ayak kısmında üreli kan toplanıp kişinin yürümesine engel olur.

Üre Yüksekliği Nedir  

Üre yükseldiğinde ve vücudumuzdaki kandan atılamadığında çeşitli rahatsızlıklar meydana gelebilir. Üre yüksekliği belirtileri arasında düzenli olarak su tüketmemek,çeşitli böbrek sorunları,kalp yetmezliği,kontrolsüz ve uzun süreli diyet yapmak bu yüzden sağlıklı beslenememek,uzun süreli açlık durumu yaşama ve uyuşturucu kullanmak bunların bazılarıdır.

Üre Yükseliği Belirtileri Nelerdir 

Vücudumuzda üre yükseldiğinde çeşitli belirtiler ortaya çıkar. Bunlar ilk olarak yaşadığınız halsizlikle baş gösterir.Sonrasında şuur bulanıklığı,ağız kuruluğu,ağızdan amonyak kokusunun geldiğini hissetmeniz,uykusuzluk çekmeniz ve kansızlıktır.

Üre Düşüklüğü Nedir 

Üre düşüklüğü ise çeşitli hastalıklara sebebiyet verebilir.Bunlar siroz, karaciğer yetmezliği ve bazı diğer karaciğer hastalıkları,pankreas ve civarına uygulanan cerrahi müdahaleler, pankreasın (tamamı veya bir kısmının) alınması gibi sebepler ortaya çıkabilir.Üre yüksekliğinin veya düşüklüğünün tedavisi aile doktorunda değil hastanelerde dahiliye doktoru tarafından yapılır. Kan tahlilleri yapılarak üre yüksekliği veya düşüklüğü tespit edilebilir.Tedavi sürecinde ise sorunun altında yatan hastalık tespit edilip ona göre tedavi uygulanır.