Vajinismus nedir? Vajinismusun belirtileri nelerdir?


0

Vajinismus, kadınlarda son zamanlarda sıkça rastlanılan cinsel rahatsızlık olarak bilinir. Vajinusmusun bir çok belirtisi bulunmaktadır. Vajinismusa sahip olan kişiler, cinsel ilişki esnasında vajina kaslarının 1/3lük kısmının kasılması ile cinsel ilişkinin ağrılı ve acılı geçmesine sebep olur. Vajinismus olup olmadığımızı anlamanın farklı yolları vardır. Bu gönderimizde vajinismusun belirtileri ve tedavisini inceledik.

Vajinismus nedir ?

Vajinismus genellikle geçmişte yaşanan taciz ya da tecavüz gibi travmatik olaylar ve kötü bir cinsel tecrübe gibi psikolojik durumlarla ilişkilendirilir. Ülkemizde her 10 kadından birinde görülen bu hastalık oldukça yaygındır ve kadınların yaşam kalitesini düşürerek mutsuz olmalarına sebep olur. Böyle bir durumda karşılaşıldığı zaman vajinismus neden olur, nedenleri nelerdir sorularına cevap verebilmek gerekir. Böyle vajinismus tedavisi için uygun çözüm yolu bulunabilir.

Vajinismus nedeni ve belirtileri nelerdir?

-Seks pozisyonlarını psikolojik olarak deneyememek

-Kişinin kendisini psikolojik olarak kasması sonucu penisin vajinaya girememesi

-Cinsel ilişki korkusu (taciz yaşandıysa)

-Ağrılı cinsel birleşim

-Ensest ilişkide bulunmuş olmak (anne, baba ya da kardeş ile yaşanan cinsel ilişkiler)

-Anne ve babanın yaşadığı cinsel birlikteliğe şahit olma

-Bacak kaslarının açılmaması .. olarak sıralanabilir.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus hastalığını tedavi eden en etkili yöntem, vajinismus egzersizleridir. Vajinismus egzersizlerini evinizde kendiniz kolayca yapabilir, kendi kendinizi tedavi edebilirsiniz.

-Vajinismus egzersizlerinin en önemli noktası kişinin rahatlamasını sağlamaktır. Bu nedenle egzersizlere başlamadan öncelik olarak rahatlamanızı öneririz. Bunun içinde vermiş olduğumuz nefes tekniğini uygulayabilirsiniz.

-Derin ve doğru nefes teknikleri : Nefes tekniğini kullanmak büyük oranda rahatlamanızı sağlayacaktır. Doğru soluk alıp verme tekniği için; nefesinizi burundan derin bir şekilde alıp daha sonra ağzınızdan yavaş yavaş verin, içinizde uzun süre nefesinizi tutmayın, nefesi veriş sürenizin alış sürenize göre yaklaşık iki kat daha uzun olmasına dikkat edin. Nefes alırken karnınızın şişmesini sağlayın, göğsünüzün değil.

Benzer içerik:  Tırlar, 30 Milyar Dolar taşıdı

-Genital masaj :Ayna ile incelemiş olduğunuz cinsel organınıza dokunmaktan asla vazgeçmeyin. Sırt üstü yatar bir pozisyonda yatarak, masaj yağı ile vajinanıza ufak dokunuşlarla masaj yapabilirsiniz.

Cinsel terapi :Cinsel terapi genellikle kişinin kendi anatomisini öğrenmesi amacıyla yapılan bir terapi yöntemidir. Vajinismus tedavi yöntemleri arasında oldukça sık uygulanan bu yöntem cinsel uyarılma ve cinsel ilişki sırasında yaşanan fiziksel ve ruhsal duygular üzerine yoğunlaşarak kişinin kendini ve hislerini tanımasına yardımcı olur.