Van-Çaldıran’da -40 derecede domates üretiyorlar


0

Türkiye’de bugüne kadar ölçülen en düşük sıcaklık 9 Ocak 1990 tarihinde -46,4 derece ile  Van-Çaldıran ilçesi olmuştur.Yaşamın bir o kadar zor olduğu bu ilçe’de aynı zamanda domates üretildiğini bilmiyorsanız size anlatalım.

Temmuz ve Ağustos ayları dışında sıcaklık, geceleri sıfırın altındadır. Teknolojinin gelişmesi sonucu yedi farklı noktadan çıkarılan sıcak suyun borulardan ulaştırıldığı seralar geliştirilmiş, topraksız tarım uygulamasıyla dört kat fazla verim alındığına saptanılmıştır.

12 milyon liraya mal olan ve üretim kapasitesiyle ilçe ekonomisine katkı sağlayan seralarda üretilen 10 çeşit domatesin başta İspanya ve Rusya olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilmesi hedefleniyor.

” SON ZAMANLARDA İLÇE’NİN EKMEK KAPISI HALİNE GELDİ”

Üretim Müdürü Mehmet Davşan da ön yargılarla kurulan seraların kısa sürede, bölge ekonomisine katkı sunan tesis haline geldiğini söyledi.

Vatandaşların bu projeyle topraksız tarımla tanıştığını anlatan Davşan, “Seralar rakımı çok yüksek bir yerde kurulmuş. Kış aylarında dondurucu soğuk hakim oluyor. Buna rağmen dış görünüşü ve lezzetiyle çok kaliteli bir domates üretiyoruz.Hem ilçeye katkıda bulunuyoruz hem ülkeye hemde evlerimizin ekmek kapısı oldu”