Vangölü Ekspresi nereden nereye gitmektedir?


0
3 paylaşım

Doğu ekspresinden sonra yeni akım Vangölü ekspresi, son zamanlarda kapısına bir çok ziyaretçiyi açmakta. Ankara-Tatvan arası olan bu ekspres Doğu Ekspresinden sonra ziyaretçilerden tam not aldı. Bakalım Vangölü Ekspresi nereden nereye uzanıyor ?

Vangölü Ekspresi Nereden Nereye Uzanıyor ?

Yüksek hızlı tren çalışmaları başlayana kadar İstanbul ve Tatvan arasında işleyen Vangölü Ekspresi; günümüzde Ankara ve Tatvan arasında seferlerini sürdürmektedir. 76 istasyona sahip güzergah boyunca Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Malatya, Elazığ ve Muş şehirlerinden de geçilir. Her iki merkezden de haftada iki gün kalkan trenler için belirlenen gün ve saatler hakkında size biraz bilgi verelim.

  • Ankara Tren Garı kalkışları: Salı ve Pazar günleri – 11:15’da gerçekleşiyor.
  • Tatvan Tren Garı kalkışları: Salı ve Perşembe günleri – 07:20’de gerçekleşiyor.

Dağlı yamaçların arasından geçen hat üzerindeki Muş ve Bitlis’teki dağların karlı yamaçlarından adeta süzülerek ziyaretçilerine hayranlık uyandırırken bir yandan da eşsiz güzellikteki manzaralar eşliğinde seyahat yapma imkanı sunuyor.

Vangölü Ekspresi Kaç Gün Sürüyor ?

Vangölü Ekspresi ile yolculuk bir günden fazla sürmektedir. Yolculuğu Ankara ve Tatvan arasında gerçekleştirecekseniz yani yolculuk boyunca trende olacaksanız; yataklı veya kuşetli vagonlarda seyahat etmeyi tercih edebilirsiniz. Böylece uzun yolculuk boyunca dilerseniz uyuyabilirsiniz de. Koltuklarda seyahat edilen pulman tipi vagonlar daha çok kısa mesafeler arasında tercih edilmektedir. Ancak seyahatinizde ulaşım bütçeniz kısıtlıysa pulman adı verilen bu vagonlarda da yolculuk edebilirsiniz. Bir günü aşan bir yolculukta bu şekilde rahat edebileceğiniz pek de söylenemez. Bu seyahat için tren bileti satmak almak isterseniz; tüm istasyonlardan ve TCDD’nin diğer satış kanallarından yararlanabilirsiniz.

İstanbul’dan Tatvan’a yolculuk etmek istediğinizde iki aşamalı bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz. İlk olarak YHT ile Ankara istasyonuna gelerek buradan Vangölü Ekspresine geçebilirsiniz. Salı ve Pazar günü yapılan bu seferler için İstanbul’dan Ankara’ya 06:50’de kalkan ilk hızlı trene binerseniz 10:30 gibi şehre ulaşırsınız. Yani Tatvan treninin kalkış saatinden 45 dakika kadar önce. Bunun dışında İstanbul ve Ankara arasında haftanın her günü, günde karşılıklı 5’er seferle ulaşım sağlanmaktadır. Ankara’dan İstanbul’a gelmek için ise Vangölü Ekspresi’nden ayrıldıktan sonra yaklaşık 2 saat garda bekleyebilir veya bu süreyi şehirde dolaşarak geçirebilirsiniz. Ankara’dan İstanbul’a gitmek için inişinize en yakın zamanda düzenlenen sefer 12:15’te gerçekleşmektedir.

Farklı İllerdeki Rota Nasıl ?

Farklı illerden ekspresle ilk önce Muş Garı’na gelen yolcular, ardından Bitlis’te önemli turizm potansiyeline sahip Atatürk ve Nemrut Dağları ile Van Gölü’nün eşsiz manzarasına karşı çaylarını ve kahvelerini yudumlayarak keyifli bir yolculuk yapmanın tadını çıkarıyor.