Varis nedir,varis tedavisi nasıl yapılır?


0

Bacaklarda toplar damarlar kanımızın devir olabilmesi için akışı sağlamakla görevlidir. Bu damarların düzenli çalışmaması sonucu kan devir daimi yaşanmaz bunun sonucunda ise dolaşım bozukluğundan kaynaklı damarlar daha da belirgin görünür. Damarların belirgin halde görünmesine varis adı verilir. Varis çeşidinin bir diğeri kılcal varis olarak adlandırılır.Bakalım varis tedavisi nasıl yapılır?

Varis nedir?

Varis,vücudumuzun tüm yükünü taşıyan ayak ve bacaklarımızın işlevleri şüphesiz çok büyüktür. Vücudumuzdaki kan akışı da büyük bir uyum göstergesi. Ancak bu denge bozulabilir. Varis gibi rahatsızlıklarla bacaklarımızın yapısının bozulması vücudumuzdaki dengeyi değiştirebiliyor. Bacak toplardamarının genişlemesi, uzaması ve büklümlü hale gelmesi varis oluşumu olarak değerlendirilir.Varis toplum içerisinde daha çok gün içerisinde sürekli ayakta kalan kişilerde görünmektedir.

Varis kimlerde görülür ?

Uzun süre sabit oturanlarda ve uzun süre sabit ayakta duranlarda risk daha fazladır. Bu meslek grupları, banka çalışanları, ofis çalışanları, ayakta ders anlatan öğretmenler, aşçılar, tezgahtarlar gibi gruplardır. Bunun haricinde ailede varis rahatsızlığı olanlar da risk grubu içerisindedir. Damarların içinde bulunan kapakçıların aileden gelen genetik kodla daha zayıf olması varisin görülme sıklığını arttırır. Sıcak iklimlerde yaşayanlar, sıcak suyla banyo yapmaya alışanlar, kaplıcalara sık gidenlerde de varis olma riski yüksektir. Giyim tarzı olarak dar kıyafetler, yüksek topuklu ayakkabılar da varisi tetikleyen kıyafet seçenekleridir. Uzun, 5 cm’i aşan topuklar bacağın baldır kaslarını devre dışı bırakarak kas grubunun damar desteğini azaltır ve varis oluşumunu tetikler.

Varis belirtileri nelerdir ?

-Akşam saatlerinde bacaklarda ağrı ve huzursuzluk sendromu yaşanması durumu..

-Ayak bileklerinde mor lekeler görünmesi sonucu..

-Ciltte görülen kaşınmalar ve egzamaların meydana gelmesi..

-Ayakta kılcal damarların oluşması..

-Ayak bileklerinde şişlik meydana gelmesi..

Varis çeşitleri nelerdir ?

Varisler kişiden kişiye belirtiler sonucu çeşit gösterebilir. Bunlardan bir tanesi kılcal varislerdir. Bu varis tipinde hasta varisi tam olarak ayırt edemez. Bunlar hastaya çok fazla şikayet yapmaz; ama görsel olarak yarattığı durum psikolojik olarak kötü etkiler.

Kılcal varisler neden oluşur diye sorarsak : Bacakları sık sık bir yere çarpan biriyseniz ve gün içerisinde sık sık bacak bacak üzerine atıyorsanız oluşması muhtemeldir.

Kılcal varis damarı tedavisi : Varis kılcal damar şeklinde ise makyaj ile gitmeyecek bir durumun yaşanması söz konusudur. Bunun yanında kişilerde dolaşımsal bozukluklar meydana gelebilir. Bu yüzden ilk öncelikle belirli bir periyod içerisinde tedavi edilmeli kılcal varisler geçmiyorsa lazer tedavisi yapılarak yok edilebilir. Lazer tedavisi seansları en çok 1 saat sürmektedir. Yapılan son seanstan 1 ay sonra ve 3 ay sonra kontrol için Renkli Doppler US yapılır. Derindeki damarlar incelenir, ayrıca yüzeydeki kılcal damarların son hali de değerlendirilir.Bu gibi lazerli tedavi sonrası hastanın güneş ışığına çok çıkmaması önerilmektedir.

Orta boy varisler biraz daha kabarık olur. Hasta varise yönelik bulguları hisseder. Buna bağlı olarak şikayetleri olur.

Daha büyük damar yetmezliklerine bağlı olan varisler daha çok kabarık olur ve hasta varis bulgularını bariz olarak hisseder.

Varislerin tedavisi nasıl yapılır ?

Variste kesinlikle hastaya yönelik tedavi seçenekleri belirlenmelidir. Her hastanın ultrason sonucunda bulunan kaçak noktalarına göre hastalarla konuşarak tedavi yöntemi seçilmelidir. Kullanılan merhemler, kremler destekleyici tedavi olur; ancak varis problemini bütünüyle ortadan kaldırmaz. Varis çorabı, bacaktaki kan birikimini azalttığı için hastanın şikayetlerini rahatlatır. Uzun süre ayakta durulan ya da yoğun masa başı işlerde tercih edilmelidir. Her gün kullanılmasına gerek yoktur.

Varis için bitkisel tedavi yöntemleri

At kuyruğu otu kürü

Malzemeleri:

15 gr. Çobançantası otu,

1 tutam kekik,

1 tutam atkuyruğu otu

1 tutam atkestanesi kabuğu

Yapılışı: yukarıda saymış olduğumuz malzemelerden yararlanarak hepsini birlikte çay biçiminde demleyerek ılındıktan hemen sonra 3 su bardağı kadar içiniz. Bu uygulama sayesinde varis oluşumunu içten tedavi ederek varislerinizde azalma olduğunun anlayabilirsiniz.

Ekinezya :Bu bitkinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Aynı zamanda varisli damarlar için de iyi bir çözümdür. İltihabı azaltmak ve varisli damarların neden olduğu ağrıları geçirmek için birebirdir.

Maydanoz suyu kürü:Maydanoz çayı sıvı tutulması ve iltihaplanmayla ilişkili problemler için iyi bilinen bir tedavidir. Vücudunuzun detoks işlemlerini destekleyen vitamin ve mineraller içerirken, dolaşım sisteminize müdahalede bulunan herhangi bir atığın ortadan kaldırılmasını teşvik eder. Bir yemek kaşığı taze maydanozu bir bardak kaynar suya ekleyin ve 15 dakika bekletin. Karışımı süzün ve servis yapın. Sabahları aç karna ve isteğe göre öğleden sonra bir bardak daha için.

Ada çayı : Son zamanlarda adından kadınlar tarafından oldukça fazla bahsettiren adaçayı, damarlarda meydana gelen iltihaplanmaları azaltarak dolaşımı artıran anti-eflamatuvar ve diüretik özelliklere sahiptir. Bu bitki, fazla sıvının yok edilmesini destekler ve ayrıca iltihaplanma sürecini düzenler. Bir bardak su kaynatın ve üzerine adaçayı yapraklarını ekleyin. Bu karışımı 2 dakika daha kaynatın ve servis etmeden önce uygun bir sıcaklığa ulaşana kadar bekleyin. Haftada 3 kere 2 bardak için.