Vertigo Nedir,Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir


0
1 paylaşım

Vertigo,son zamanlarda toplumda  pek çok kişide rastlanılan ve özellikle sonuçlarında psikolojiyi olumsuz etkileyen bir durumdur. Vertigo,belirtisi en başta baş dönmesi ile ortaya çıkarak çeşitli durumlarda devam eden bir hastalıktır. Vertigo sizin, etrafınızdakilerin ya da hem sizin hem etrafınızdakilerin döndüğünü hissetmenize neden olan, sıklıkla bulantı ve denge kaybının eşlik ettiği bir yanılsama durumudur. Boşlukta dönüyor, devriliyor, sallanıyor ya da düşüyormuş gibi hissedebilirsiniz. Vertigo atakları genel olarak belirli bir vakti ve süresi yoktur bazen saniyelerce sürerken bazen de 24 saat sürebilir. Baş dönmesi ile aynı anlamda olan vertigo bir hastalık değil, altında yatan sebebin mutlaka araştırılması gereken bir belirtidir. Ancak her baş dönmesi vertigo değildir. Peki vertigo’nun belirtileri nelerdir? Vertigo tedavisi nasıl uygulanır ? 

Vertigo Belirtileri Nelerdir 

-Çocuklar 8-9 yaşına kadar baş dönmesini ifade edemeyebilirler. Genellikle kendine güvensizlik, sürekli anne babanın elini tutma isteği ve huzursuzluk hissederler. Ayrıca bulantı, kulak ağrısı ve baş ağrısı tarif edebilirler.

-Baş dönmesi

-Nesnelerin  yani etrafınızdaki herşeyin dönmesi

-Ayakların yerden kesilmesi

-Mide bulantısı

-Kusma

-Görme bozukluğu

-Halsizlik

-Ateşlenme

-Kişide kuvvet kaybı

-Hissizlik

Vertigo Hastaları Kendisini Nasıl Korumalı 

-Vertigo hastaları ilk olarak kendilerine çok iyi bakmalılardır. Bağışıklık sistemlerini güçlü tutmalı ve iyi beslenmeliler.

-Beslenme demişken güne yumurtayla başlayın ve sabah kahvaltısında her sabah 1 ya da 2 köy yumurtası yiyin. Günde toplam bir avuç ceviz, badem, fındık ve fıstık yiyin. Günlük süt tüketin. Protein içerikli gıdalar tüketin.

-D vitamini takviyesi almanız gerekmektedir.

-Tuzu azaltın. Besinlerinizi tuzlu yemeniz kulak içindeki sıvıyı arttırdığı için vertigoyu tetikleyecektir.

-Bol su için vücuttaki su tuz dengesini korumak içim bol bol su için. Ama çay ve kahve gibi içeceklerden uzak durun. Çünkü bu tarz içecekler de iç kulakta sıvı artışına neden olabiliyor.

-Spor yapın: Sporun her alanda olduğu gibi vertigoda da önemi büyüktür. Sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan spora hayatınızda mutlaka yer verin.

-Alkol tüketimini tamamen bırakın

-Sigara tüketmeyin.

-Kafein tüketimini azaltın..

Vertigo’nun Tedavisi Nedir 

Tedavide asıl önemli olan sorunun kaynağının bulunmasıdır. Vertigoya neden olan hastalık meniere hastalığı ise ilaç tedavisi, ilaç tedavisi yeterli olmadığı durumlarda özel ameliyatlar yapılabilir. Vertigonun nedeni tümör ise ameliyat gereklidir. Enfeksiyona bağlı vertigo oluşumu için doktorlar tarafından önerilen tedavi yöntemi düzenli istirahat ve ilaç tedavisidir. Kafein, sigara, alkol, stres, tuz tüketimi vb. tetikleyici faktörler hastanın yaşamından uzak tutulmalıdır. Denge egzersizleri vertigo teşhisi konulan hastalar için etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda denge merkezini zorlaştıran hareketlerden de kaçınılmalıdır.