Vücudumuzdaki ağrıların duygusal sebepleri


0
1 paylaşım

Duygularımız ve hislerimiz, hayatımıza yön verip vücudumuzdaki akışı şekillendiren içsel ve çevresel etkileşimlerdir. Duygu, toplumdaki her kişiye özgü sağlık duyusunu belirleyen temel faktör olup, insanın günlük yaşamında merkezi bir rol oynar. Bu yüzden pek çok bilim dalı ve sanat türü için her zaman ön planda olmuştur. Duyguların sayısı ve sınıflandırılması konusu tartışmalıdır. Duygular her dilde ve kültürde farklı ifade edilmektedir. Taşıdığı değer farklılaşmakta, ifade sayısı azalmakta ya da artmaktadır. Bazı dillerde sadece basit ayrımlar varken bazı dillerde duygu ifade ayrımları binlerle ifade edilmektedir.

Vücudumuzdaki ağrıların duygusal sebepleri

Kişisel gelişimimizde büyük önem taşıyan duygusal yapımız günlük hayatımızı olumlu ya da olumsuz etkilerden vücudumuza çeşitli etkiler de sonuç doğurmaktadır. Vücudumuzdaki ağrıların ana sebebinde psikolojik ağrıları aramalı,duygularımızın altında neler yatıyor onları araştırmalıyız. Ağrıların psikolojik sebepleri neler bakalım.

Baş ağrısı:Gün içerisinde stresli olduğunuz durumlarda beyin ve başınızın arkası migren ağrısına dönüşerek sosyal yaşamınızı olumsuz etkilemektedir. Düzensiz nefes almanız ise gün içerisinde beyninize oksijenin az gitmesi demektedir. Mümkün olduğunca bol adımlı,bol su içmeli bir gün geçirerek duygusal açıdan kendinizi rahat bırakın.

Boyun ağrısı: Boyun ağrısı yıllar belki aylar içerisinde kırıldığınız kişilerle yakından ilişkilidir. Hayatınızdaki bazı kişileri affetmekle ilgili sorun yaşadığınızın göstergesi olabilir, affedemediğiniz kişi kendiniz bile olabilirsiniz. Eğer boyun ağrısı çekiyorsanız, kendinizde ve diğerlerinde sevdiğiniz şeyleri düşünün. Affetmeye ve yapıcı olmaya odaklanın.

Omuz ağrısı:Hayatınızdaki kişilerle tartıştığınızda o andan itibaren suçluluk duygusundan dolayı ortaya çıkan ağrılardır.

El ağrısı:Psikologlar ellerimizin diğer insanlarla olan iletişim araçlarımız olduğunu ifade ediyor, bu sebeple vücut dilinde en çok eller kullanılır. Ellerinizde duyduğunuz ağrının kaynağı da iletişim eksikliği, anlatmak isteyip anlatamadıklarınız, kendinizi ifade edemeyişiniz olabilir.

Bel ağrısı: Gün içerisinde yaşanılan bel ağrıları aslında biyolojik olarak böbreklerden kaynaklı meydana gelse de psikolojik olarak ise hayatınızdaki maddi kaygılar ve geleceğe dair düşüncelerinizden kaynaklanır.

Sırt ağrısı: Aileniz ve çevrenizdeki hissettiğiniz sevgi ve destek eksikliğinden kaynaklıdır.

Kalça ağrısı: Kalça ağrısının sebebi tabiki de biyolojik olarak baktığınızda kemik erimesinden yaşlılığa kadar sonuçları görülürken psikolojik olarak hayatınızda yaptığınız ve seve seve yaptığınız değişiklikler sonucu kalçalarınız bu duruma tepki gösterdiği söylenmektedir. Siz değişime açık olmadığınızda fakat değişiklikler yaptığınızda kalçalarınızdaki ağrılar nükseder.

Diz ağrısı: Diz ağrısının birçok sebebi olabilir, büyük bir egonuz olduğunun göstergesi de olabilir. Belki biraz fazla harika olduğunuzu düşünüyorsunuzdur? Mütevazi olmaya çalışın. Gönüllü olarak çalışın. Ölümlü olduğunuzu hatırlayın. Hepimiz sadece insanız.

Ayak ağrısı: Depresyondayken, ayak ağrısı çekebilirsiniz. Negatif enerji ayağınızda birikebilir. Hayattaki küçük mutlulukları görmeye çalışın. Yeni bir hobi edinmeyi deneyin.

Bacak yani baldır ağrısı: Bacak ağrılarının kişinin kendine güvensizliği, yetersizlik duygusu ve kıskançlıkla tetiklendiği düşünülüyor.

Baş ağrısı çeşitleri nelerdir ?

  • Gün içerisinde çeşitli baş ağrılarınla mücadele edebiliriz. Bunların bazıları baş bölgemizin alın ve göz altlarımızdaysa Sinüzit ağrıları olarak geçmektedir.
  • Şakak kısımalarımızdaki ağrılar genel olarak yaşanılan stres hafif ağrılara neden olabilir.
  • Ağrılarınız göz kısmında ise küme ağrıları olarak adlandırılır.
  • Ağrılarınız eğer zorlayıcı ve görmenizi engelleyici tarz da ise ve kalp ritminizde bozulma ile beraber kusmanıza sebebiyet veriyorsa migren olabilir.
  • Gerilim tipi ağrılarınız başınızın etrafında başınızın iç kısmına doğru basınç olacak şeklindedir.