Yaz mevsiminde görülen hastalıklar neler


0
1 paylaşım

Yaz mevsiminde çeşitli hava durumlarında kişiler çeşitli rahatsızlıklar meydana gelebilir. Yazın bulunduğunuz ortamlarda böcek ısırması sonucu rahatsızlıklar meydana gelirken sıcak havalardan ise güneş çarpması,ve susuzluğun vermiş olduğu olumsuz etkiler meydana gelebilir.Bakalım yaz mevsiminde görülen hastalıklar neler ?

Yaz mevsiminde görülen hastalıklar neler

Baş ağrısı:Özellikle migreni olan ve sürekli bilgisayar başında çalışan kişiler de görülen baş ağrısı sıcak havanın vermiş olduğu nemden dolayı hastalarda görülebilir. Sürekli bilgisayara bakan kişilerde ise göz yorgunluğu nedeniyle ortaya çıkan baş ağrılarında bir göz doktoruna başvurulmalıdır. Baş ağrısı olan kişiler özellikle sıcak aylarda kahve tüketmemeliler. Astigmat gibi göz problemleri sık sık baş ağrılarına neden olmaktadır.

Baş ağrısı için doğal çözüm:Baş ağrısı çözümleri arasında lavanta kokusu rahatlatıcı bir özelliğe sahipken nane limonlu ılık su ve zencefil beraberinde şakaklarınıza yapılan masaj size iyi gelecektir.

Güneş çarpması:Uzun süre güneşte kalan yaşlı ve çocuklarda görülen bu durum genel olarak nemin ve güneşin vücudumuzdaki ısısını arttırarak susuzluğa sebep olur. Susuz bir vücut güneşinde etkisi ile tansiyonu düşürür ve kişinin bayılmasına sebep olur. Bu gibi durumlarda yaşlı ve çocuklara buzlu kompres yapılmalı ve şapka,güneş kremi ve güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Güneş çarpması için tedavi yöntemi:Sıcak havalarda maruz kaldığınız güneş çarpması sonucu mecbur kalmadıkça güneşin yoğun olduğu saatlerde dışarıya çıkılmamalı,terletmeyen ince, açık renkli ve bol giysiler tercih edilmeli,mutlaka güneş gözlüğü, şapka ve şemsiye gibi güneş ışığından koruyacak aksesuarlar kullanılmalı,güneşe çıkmadan yarım saat önce güneş koruyucu kremler sürülmeli,günde en az 2,5-3 lt sıvı tüketilmeli (ayran soda su vb.)sindirimi kolay hafif yiyecekler tercih edilmelidir.

Zehirlenmeler : Yaz aylarında yine nemin çok olmasından dolayı meyve ve sebzeler dışarıda bırakılmamalıdır. Bu gibi durumlarda zehirlenmeler meydana gelerek kişilerde sıcaklığın verdiği buhranla kusma,halsizlik,ateş ve tansiyon düşüklüğüne sebep olur.

Zehirlenmeler için ne yapılmalıdır : Gıda zehirlenmelerinin çoğunda 24-48 saat içinde zehirlenmenin neden olduğu belirtilerin hafiflediğini ya da ortadan kalktığını söyleyen Prof. Dr. Mustafa Tayar, ancak bazı gıda zehirlenmelerinin ölümlere sebep olabileceğinin de unutulmaması gerektiğini aktardı. Kusma ve ishal şikâyetlerin başlamasını takiben 24 saat içerisinde kesinlikle bulantı ve ishali önleyici ilaç kullanılmaması gerektiğini belirten Tayar; “Bu tablonun vücudun toksinlere karşı verdiği tepki olduğunu unutmayın. İshal ve kusmayı arttıracak diye hiçbir şey yiyip içmemek büyük yanlıştır. En iyi ishal tedavisi dinlenmek ve bol miktarda sıvı tüketmektir. İshal geçene kadar yoğurt, haşlanmış pirinç veya pirinç lapası, yağsız yayla çorbası, haşlanmış patates gibi gıdalar tüketin.

Enfeksiyonlar : Yaz aylarında denize gitme imkanı olmayan birçok kişi şansını havuzdan yana denemektedir.Serinlemek amacıyla girilen havuzların çok hijyenik olduğunu ne kadar düşünürsek düşünelim kişiden kişiye verilen kişisel temizlik sonucu meydana çeşitli rahatsızlıklar gelebilir. Gün içerisinde onlarca kişinin kullandığı ve içerisinde çeşitli bakterileri barındıran havuzlara özellikle dikkat edilmelidir. Havuz suyunda bulunan mikrop ve bakteriler özellikle çocukların hastalanmasına neden olabilir.

Enfeksiyon tedavisi nedir:Basit enfeksiyonlarda belirtiler 2-3 günde hafifliyor ve geriliyor. Tonsillit, farenjit, sinüzit ve orta kulak iltihabı gibi enfeksiyonlarda antibiyotik gerekebiliyor. Bu nedenle muhakkak bir hekime başvurulmalı.

Bağırsak enfeksiyonları :Yazın sıcak havadan dolayı yiyeceklerin bozulma olasılığı daha yüksektir. Bu yüzden açıkta satılan yiyeceklere pişmiş olsa dahi dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle sütlü, mayonezli, et ve kremalı yiyeceklerin bozulma riski daha yüksektir. Bu yüzden otel ya da tatil köylerinde olsa dahi bu yiyeceklere dikkat etmek gerekmektedir. Bağırsak enfeksiyonlarının en önemli belirtisi ishaldir. Çünkü bağırsaklar yiyecek ve içeceklerden gelen mikropları vücuttan atmaya çalışırlar. İshal durumunda yapılması gerekenler ise kaybedilen sıvının yerine konmasıdır. Eğer hasta kaybedilen sıvıyı yerine koyamıyorsa kişinin hastaneye başvurması gerekmektedir.

Bağırsak enfeksiyonu tedavisi :Bol su tüketmeye çalışın.Az ve sık yemek yiyin,meyve suyu yerine tahıl gibi gıdalardan lif ihtiyacınızı karşılayın,doktor önermedikçe hiçbir ilaç almayın,bol bol dinlenin,süt, peynir ve yumurta gibi ürünleri tüketmemeniz tavsiyeler arasındadır.

Cilt hastalıkları :Özellikle yaz aylarında aşırı güneşte kalma sonucu kişilerde 3.dereceden yanık meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda kişilerin güneşe fazlasıyla maruz kalmaması için koruma kremi sürülmeli ve bunun yanında güneş ileride cilt lekelerine, cildin erken yaşlanmasına hatta cilt kanserine dahi yol açabilen bu yanıklardan korunmak gerekmektedir. Cilt yanıklarından korunmak için özellikle yüksek faktörlü cildi nemlendiren kremleri kullanılması ve öğle saatlerinde güneş altında uzun süre bulunmamak gerekmektedir. Yazın oluşan bir diğer önemli cilt rahatsızlığı ise isiliktir.

Cilt hastalıkları tedavisi :Yumurta akı sarılarından ayrılarak yanıklara sürülmesi hastaya iyi gelecektir Bunun yanında yoğurt sürmekte iyi gelebilir. Yanıklara diğer iyi gelen malzeme ise un olarak bilinir.Yanmış bölgeye bir miktar un dökülür ve unun dağılmasını önlemek adına temiz bir bez parçası, naylon poşet veya streç film ile kaplanabilir.20 dakika kadar bir süre boyunca un yanığın olduğu bölgede bekletilir.20 dakikanın sonunda yanığın olduğu bölgedeki un soğuk su ile yıkanır. Un tedavisi yanmış derinin su toplayıp kabarcıklar oluşturmasını, şişmesini ve ileri derecede bir acı hissinin oluşmasını engeller.

Böcek sokması:Arı sokması böcek ısırıklarının başında gelmektedir.Alerjisi olan kişiler için hayati bir önem arz etmektedir. Önümüzdeki yıllarda arı sokmasından ölen bir çok kişi bilinmektedir. En sık rastlanılan böcek ısırmalarının başında yaban arısı, eşşek arısı, bal arısı ve kene ısırmalarıdır. Böcek sokması durumunda çeşitli reaksiyonlar ve enfeksiyonlar görülebilmektedir. Böcek sokması durumunda bölgenin su ve sabunla yıkanması en hızlı ve kolay tedavi yöntemidir. Aynı zamanda arı sokmalarında buz tedavisi sıklıkla tercih edilmektedir. Yaz aylarında böcek sokması denilince akla ilk gelen şüphesiz ki sivrisineklerdir. Yaz akşamlarının kabusu olan sivrisinekler genellikle açık renkleri tercih etmektedirler.

Böcek sokması tedavisi:Böcek ısırmalarında genel olarak antiseptik kremler ve solüsyonlar kullanılmalıdır. Diğer böcek ve sinek ısırmalarında buz tutulmalıdır.