Yeni doğan bebek bakımının püf noktaları nelerdir?


0
1 paylaşım

Yeni doğan bebekler dünyaya geldiği andan itibaren dünyaya ayak uydurmaları sürecinde bebeğin ebeveynlerine bir takım sorumluluklar düşmektedir. Peki, ebeveynler Yeni doğan bebeklerin bakımını nasıl gerçekleştirmelidir?

Yeni Doğan Bebek Bakımı Püf Noktaları

-Oda sıcaklığı :Oda ısısı normal düzeyde olmalı ve yükseltilmemelidir. Bebekler anne karnındayken ortamın ısısı bebek için en uygun ısıdır. Fakat anne karnından çıktıktan sonra bebek için anne karnından farklı bir yerde olunduğu için bu ısı derecesi 22-24 derece uygun görünmektedir.

Bebeğin cilt rengine dikkat edin :Bebeğinizin cildinin rengi yeni doğan döneminde önemli noktalardan biri olarak bilinir. Yeni doğanlarda cilt sarılığı yani sarılık hastası,çeşitli döküntüler ve morarmalar meydana gelebilir bu gibi acil durumlarda hemen doktora gidilmelidir.

-Bol bol emzirin:Doğar doğmaz en erken safhada anne sütü vermek son derece önemli. Zira anne sütü bebeğiniz için özel bir süt niteliği taşıyor ve gerekli her tür besin maddesini içeriyor. Üstelik tamamen doğal ve inek sütüne oranla çok daha kolay sindiriliyor. Bununla birlikte alerji, kabızlık, ishal, pişik ve obezite gibi riskleri bulunmuyor. Ayrıca emzirme;hem anneyi hem de bebeği birçok hastalıktan koruyor.

-Doyup Doymadığını anlamak :Bebeğinizin doyup doymadığını nasıl kontrol edebilirsiniz diye düşünüyorsanız yeni doğum yapmış annelerin öncelikli endişesi, bebeklerine anne sütünün yetip yetmediği. Yeterli beslenen bir bebek doğumundan itibaren ilk aylar genellikle günde 2040 gram alıyor. Bebeğin günde 8-10 kez kaka yapması anne sütünün yeterli geldiğini gösteriyor.

-Bebeğin kafasının şekli :Bebeklerin kafası genelde sürekli yatırıldığı için kavun gibi olduğunda bebekte bir sorun varmış gibi görülebilir.Bu durum aslında yanlış bilinen bir durumdur. Bu durum sadece her bebekte rastlanılan bir durumdur kafatası kemiği ve kafası büyüdükçe şekillenecek ve sertleşecektir.

Benzer içerik:  Kas gevşeticilerin etkileri nelerdir?

-Yeni doğan nasıl görür :Yeni doğan bebeğiniz daha çok küçük olduğu için sizi görmediği fikrine kapılırsınız . Fakat yeni doğan bebekler genelde 20-50 cm arası görmekte sonrasında ise büyüdükçe bu mesafeler artmaktadır.

-Büyümesini izleyin :Bebekler hemen kilo almıyor. Zamanında doğan, normal bir bebeğin ortalama ağırlığı 2.500 ile 4.000 gram arasında değişiyor. Bebekler doğduktan sonraki ilk 3-5 gün doğum ağırlıklarının yüzde 5-8’ini kaybediyor ve 8-12. günlerde yeniden doğdukları kiloya ulaşıyorlar. Zamanında doğan bir bebeğin ortalama boyu 50 cm, baş çevresi ise 35 cm oluyor. Baş çevresi ölçümlerinin, boy ve kilo ile beraber ilk yıl her ay düzenli olarak yaptırılması gerekiyor.