Yeni doğan bebeklerde hıçkırık neden olur, nasıl geçer?


0

Bebekler anne karnındayken amnion sıvısına maaruz kalırlar. Hıçkırık, amnion sıvısı yutulduktan sonra hıçkırık meydana gelir. Annelerin hamileliği süresince karın içerisinde hissettiği titreşimlerin bazıları bu hıçkırıklardır. Yeni doğan döneminde de devam eden bu durum, zamanla azalarak geçer. Yeni doğan bebeklerde hıçkırık korkulacak bir durum değildir.

Yeni doğan bebeklerde hıçkırık neden olur?

Bebeklerde hıçkırığın ilk sebebi, bebeğin yeterince doymuş ve sindirm sisteminin düzenli bir şekilde başlamış olmasından kaynaklanmaktadır.

Yeni doğan bebek hıçkırığının diğer bir nedeni de bebeğin gelişmesi ile beraber midesinin de bu gelişmeye uyum sağlamasıdır.

Yeni doğan Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

  • Bebeğin hıçkırması uzun süre devam ediyorsa annenin bebeğini emzirmesi ile birlikte hıçkırık geçecektir. Hıçkırma emzirme ile geçmedi ise biraz dik oturarak sırtını ovabilirsiniz.
  • Bebeğin hıçkırığının geçmesi için anne sütü dışında bir şey verilmesi yenidoğan bebeğin sağlığı için uygun değildir.
  • Doğru emzirme yöntemi hıçkırığı önleyecektir. Yani annenin memesinin doğru şekilde bebeğe verilmesi ve bebeğin dudağının adeta bir vantuz şeklinde anne memesine tutunması olası hava alma durumunu engelleyerek hıçkırığın önüne geçecektir.
  • Emzirme dışında kaşık ile bir miktar süt verilerek bebeğin yutkunması sağlanarak hıçkırık giderilebilir.
  • Emzirme sonrasında mutlaka gazını çıkartmaya çalışmak ve bebeği rahatlatmak olası hıçkırığı önler.
  • Bebeğin biraz büyümesinin ardından hızlı yemek yeme sonucu oluşan hıçkırıklarda ise bebeği biraz dik tutarak sırtını sıvazlamak yeterli olacaktır.
  • Bebeğin hıçkırığı emzirme ile geçmiyorsa ortam değiştirme yarar sağlayabilir. Soğuk ortam hıçkırığı artırabilir. Bu nedenle bebeğin hıçkırığı başladığında ortam eğer soğuk ise sıcak bir ortama geçmeniz bebeği rahatlatacaktır.
  • Uzun süren yenidoğan hıçkırığı sonucunda bebekler sinirlenerek huysuzlanabilir. Bu durumda yine anne sütü ile bebeği sakinleştirmek, yumuşak hareketlerle masaj yapmak veya dikkatini başka noktalara çekebilmek bebeği rahatlatacaktır.
  • Yenidoğan bebekler sadece anne sütü alsalar da hıçkırıkları Bu durumun nedenlerinden biri de annenin yediği yemeklerin hıçkırığı tetikleyebildiğidir.
  • Yenidoğan bebeklerde hıçkırık doğal bir süreç olduğundan zararsızdır ve bunu geçirmek için ilaç kullanmak doğru değildir. Fakat hıçkırıklar sürekli ve sık aralıklarla oluyor ise çocuk doktorunuza danışabilir, öneri isteyebilirsiniz.