Yeni doğan bebeklerde sarılık hastalığı ve tedavisi


0
2 paylaşım

Yeni doğan bebeklerin hemen hemen çoğunda görülen sarılık hastalığı görülmektedir. Sarılık hastalığı endişelenilmemesi gerekilen bir durum olarak bilinir. Bebeklerde görülen sarılık genellikle fizyolojik olduğu için tehlike sınırını aşmayıp kısa süre içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Anne adaylarının hamilelik dönemine önem vermeli ve beslenmelerine bu dönem için çok dikkat etmeleri gerekir. Peki, yeni doğan bebeğin sarılık tedavisi için neler yapılmalıdır? İşte, bebeklerde sarılık hastalığı hakkında detaylı bilgiler neler bakalım . 

Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Nedir 

Yeni doğan bebeklik döneminde hemen hemen hepimiz bu durumda olmuş olabilir. Yeni doğan sarılığı ya da bebek sarılığı, yeni doğmuş bebeklerde kanlarındaki bilirubin miktarının artması neticesinde görülen bir çeşit sarılıktır. Sarılık yeni doğan bebeklerde dünyaya geldikten 28 gün sonra görülmektedir. Yeni doğan bebeklerin %80’inde görülen sarılık çok ciddi bir hastalık olarak görülmemektedir.Ancak bazı bebeklerde bu dönem uzun sürdüğü zaman anne ve babası tarafından endişe ile karşılanmaktadır.

Bebeklerde Sarılık Ne Kadar Sürer 

Sarılık belirtisi öncelikle yüzde görülmekte ve zamanla karın, göğüs, kollar ve bacaklara da yayılabilmektedir. Bebeğin sarılık olduğu düşünüldüğünde mutlaka doktora başvurulmalıdır. Doktor kandaki bilirubin seviyesini değerlendirecek ve uygun tedavi yöntemine karar verecektir. 14 günden daha fazla süren gebeliklere uzayan gebelik denilmekte ve maksimum yaklaşık 30 gün devam etmektedir.

Bebeklerde Sarılık Tanısı Nasıl Yapılır 

Sarılık olan bebeklerin bilurubin seviyesi yüksek olduğu için genel olarak sarı renktedir. Sarı renk olduğunu anlayabilmek için karın bölgesine hafif bastırdığınızda cilt rengi hemen sarı oluyorsa sarılık olma ihtimali çok yüksektir.

Sarılık Tedavisi için Ne Yapmalı 

İlk olarak çocuğunuzu izlemeniz gerekmektedir. Bu durumda belirli özellikler vardır. Çocuğunuz eğer fazla uyuyor ve uyukluyorsa, her zamankinden daha az emiyorsa,rengi hala sarı ise hemen bebeğinizi doktora götürmeniz gerekir.Hafif sarılıklarda herhangi bir tedaviye gerek yoktur, bebeğin iyi bir şekilde beslenmesi yeterlidir. Gerekli durumlarda tedavi yöntemi olarak fototerapi (ışık tedavisi) kullanılır.