Yer çekimi nedir,nasıl oluşur


0
2 paylaşım

Ünlü bilim adamı Isaac Newton’un  en çok bilinen hikayesi sayesinde ortaya çıkan yer çekimi kuralı ve nasıl bulunduğu gerçeğini sizin için bir araya getireceğiz. Yer çekimi kuvveti aslında kütle çekim kuvveti olarak bilinir. Üzerinde yaşadığımız  evren bu kuvvet üzerine kuruludur. Eğer yer çekimi kuvvetinde bir bozulma veya azalma yaşanırsa, Dünya Güneş’e yaklaşır, yıldızlar kayar ve hatta birbiriyle çarpışabilir.Yer çekimi kuvvetini ilk bulan isim olan Isaac Newton bu yasayı 1687 yılında Principia adını verdiği kitabında duyurmuştur. Newton yer çekiminin nasıl oluştuğu konusunda yaptığı açıklamada; iki kütle arasında bir çekim gücü olduğundan ve bu gücün kütlelerin büyüklüğü ile doğru orantılı olduğundan bahseder.

Kuvvetin gücü kütlelerin aralarındaki mesafenin karesiyle de ters orantılıdır. Yani kütlelerin arasındaki mesafe arttıkça çekim gücü azalacak, büyüklükleri arttıkça çekim kuvveti artacaktır. Bu basit denklem gösteriyor ki; dünya üzerinde bulunduğu her cismi kendi merkezine doğru çeken büyük bir kuvvete sahiptir. Albert Einstein 1916 yılında açıkladığı genel görelilik teorisinde de Newton’u desteklemiştir.

Newton’un meşhur elma ağacı hikayesi ve hakkındaki söylentiler şöyledir  : 

Bilim adamının yaşıtı William Stukeley tarafından kaleme alınan notlarda, elmanın Newton’ın başına düştüğüne ilişkin bir bilgi bulunmuyor. Ancak olaydan sonra Newton’ın sürekli düşen cisimleri incelediği ve ‘çekim’ (gravitation) sözcüğünü ilk kez kullandığı görülüyor.

Stukeley devam ediyor: “Düşünceli halde bahçede otururken düşen elmaları izliyor ve neden elmaların sağa veya sola değil de her zaman aşağıya, dünyanın merkezine doğru dik şekilde düştüğünü anlamaya çalışıyor.” şeklinde açıklıyor.

Söz konusu meşhur elma ağacının bulunduğu yer ile ilgili ise birden fazla iddia süregelmektedir.

Cambridge’den önce Newton’un okuduğu Grantham’daki King’s okulunun bahçesindeki elma ağacı bunlardan ilki, ikinci ağaç ise Newton’un okuduğu Trinity Kolejinin bahçesindeki, Newton’un okulda kaldığı odanın tam altında bulunan elma ağacı.”