Yönümüzü Nasıl Buluruz? Yön Bulma Yöntemleri


0
3 paylaşım

Konumumuzu ya da nerede olduğumuzu anlatabilmek için yön kavramlarını kullanırız. Yön,belirli bir noktaya göre bulunduğumuz ana noktadır.Sosyal hayatımızda bulunduğumuz belirli noktalar vardır. Bunlar ev,iş,okul,park ve sosyalleşme yerleri olarak geçer.Kişilere bu yerlerin neresinde olduğumuzu belirtebilmek için yön kavramını kullanmamız gerekir.Yönler yön bilgisi olarak ara ve ana yön olarak ikiye ayrılmaktadır. Ara yönler : Doğu,batı,kuzey ve güney olarak 4’e ayrılır. Ara yönler ise : Kuzey doğukuzey batı,güneydoğu ve güney batıdır.

Yön Bulma Yöntemleri Neler 

-Pusula İle Yön Bulma Yöntemi:Yönümüzü bulabilmemiz için en doğru ve en kolay yöntemlerden biri pusula ile yön bulmaktır.Pusulanın ortasında bir ibre vardır. İbre manyetik alanda hareket etmektedir. Bu hareket eden ibrenin kırmızı renkli kısmı daima Kuzey yönünü gösterir.Pusulaların üzerinde bulunan harfler genellikle İngilizcedir. Buna göre; N=Kuzey (North), S=Güney 

-Kerteriz Yöntemi iele Yön Bulma Yöntemi:Doğada gidilecek yön için belirli cisim (zirve,kayalık,ağaç,kulübe bazende güneş gibi) ve işaretleri hedef alıp yürümeye kerteriz denir. En basit ve güvenilir yön bulma yöntemlerinden biridir.Güneş ile bulma yönteminde ise güneş daima öğle vaktinde dikilen bir çubuğun en kısa yeri Kuzeyi karşı kısmı ise daima Güney’i gösterir.Sabah Güneş doğduğunda, Güneş’e doğru dönüp kollarımızı açalım. Önümüz doğu, arkamız batı, sağımız güney, solumuz da kuzey olur.

-Kutup Yıldızından Faydalanarak Yön Bulma:Yıldızın bulunduğu nokta daima değişmeyen bir gerçektir. Biz yıldızların hareket ettiğini düşünürüz fakat dünya hareket ettiğinden dolayı yıldızlar da hareket ediyormuş gibi görünür.Kutup Yıldızı daima Kuzey yönünü göstermektedir.Bu yıldızı eğer önünüzde görüyorsanız daima Kuzeye baktığınızı unutmayın bu yıldıza arkanızı dönüyorsanız daima Güneye baktığınızı unutmayın.

-Kol Saati Yarımı  İle Yön Bulma Yöntemi:Saat akrebine göre bulunur. Saatin akrebi güneşe döndürülür. Saatin 12 rakamı ile akrebin oluşturduğu açının açı ortayı güney-kuzey hattıdır. Güneş tarafı güney yönüdür.

-Karınca Yuvalarına Göre Yön Bulma Yöntemi:Özellikle yaz aylarında yönümüzü bulmamıza yardımcı yöntem karınca yuvalarıdır.Bu yöntem şu şekilde gerçekleşir : karıncaların yuvalarının toprakta kalan kısmı daima Kuzeyi Gösterirken yuvanın ağız kısmı ise daima Güney’i gösterir.

-Camilere Bakarak Yön Bulma Yöntemi:Camilerde Mihrab’ın karşısındaki giriş kapısı Kuzey’i gösterir. Minarelerde Şerefe’ye açılan kapılar ( üst kapı ) Güney’e bakar.
Hrıstiyanların ibadet yerleri olan Kiliselerde ise kilisenin çanı, kilisenin batısındadır.

-Ağaç ve Taşlardaki Yosunlara Bakarak Yön Bulma Yöntemi:Ağaçlarda ve taşlarda oluşan yosunlar göze her ne kadar hoş gelmese de size yarayacak bir bilgi bulundurur. Bu ağaçların yosunlu kısımları daima ağacın ve taşın kuzey yönünde çıkmaktadır.