Yumurta kabuğunu çöpe atmayın bakın yararları neler


0

Kalsiyum deposu yumurta sabah kahvaltılarımızın vazgeçilmezi kabuğunu önce kaynatıp sonra da fırınlayıp tüketirseniz,yemeklerinizin üstüne kırıp tüktetebilirsiniz.

Business Insider’da yer alan habere göre; Amerika gıda endüstrisi her yıl 150 bin ton yumurta kabuğunu çöpe atıyor.Her sabah kırdığımız yumurtaların kabuklarını bizde göz göre göre atıyoruz.

Yumurta kabuğunu yeme fikri size nasıl geliyor ?

Uzmanlar, yumurta kabuğunun kalsiyum açısından çok zengin olduğunu belirterek, yüzde 95 oranında kalsiyum karbonat bulunduğunu söylüyor.Yalnızca bir tane yumurtanın kabuğunda iki gram kalsiyum bulunuyor.Ancak bir şart var ki yumurta kabuklarını kesinlikle çiğ tüketmeyin.

Yumurta kabuğunu potansiyel bakterilerin ölmesi için öncelikle kaynatmak, ardından da 200 F (93 ºC) derecede 10-15 dakika fırında pişirmek gerekiyor.Fırından aldığınız kabukları ince toz haline gelene kadar mutfak robotunda öğütün.

Kabuğun içeriğindeki kalsiyum, kadınlarda yaşlanmaya bağlı olarak gelişen osteoporoz ağrılarını ve kemik erimesini azaltıyor.Öğütülen yumurta kabuğunu una karıştırabilir ve bu undan da ekmek, pizza ya da makarna yapabilirsiniz.