Yumurtalık kanseri belirtileri nelerdir ve tedavi süreci


0

Yumurtalık kanseri kadınlar arasında en çok görülen kanser türlerindendir ve tedavisi oldukça zordur. Dünyada her 100 kadından 1  yada 2 sinde yumurtalık kanseri görülmektedir. Tüm diğer hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis yumurtalık kanseri içinde çok önemlidir. Peki yumurtalık kanserinin belirtileri nelerdir ve tedavi süreci nasıl ilerlemektedir.

Yumurtalık Kisti Nedir ? 

Yumurtalık hücrelerinde bir çok epitomel hücreleri bulunmaktadır. Bu hücrelerdeki Epito hücreleri kadınsal ve doğurganlık dönemlerinde artmakta hatta dengesiz çoğalması sonucu hücreler kanserleşir. 

Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir ? 

  • Yumurtalık kisti belirtilerinin arasında ilk olanı şişkinlik hissiyatıdır.
  • Mide ağrılarıdır.
  • Karın ağrısı.
  • Karın kısmında oluşan baskıdan dolayı şişkinlik,bağırsak ve idrar zorluğu çekilmesi .
  • Çeşitli hormon dengesizlikleri meydana gelir.
  • Erkek tipi tüylenmeler meydana gelir.
  • Saç dökülmeleri meydana gelir.
  • Yemek yeme hissiyatının azalması ve hemen doyma hissi.
  • Vajinal kanama.

Yumurtalık Kanseri Tedavisi

Yumurtalık kanseri tedavisi cerrahi olup, sadece rahim ve yumurtalıklar değil, vücutta tutulması muhtemel olan tüm dokular alınır. Cerrahi tedaviden sonra ise kemoterapi uygulanır. Yumurtalık kanserinde tüm evrelerde cerrahi yönteme başvurulur. Yumurtalık kanseri tedavisinde kitlenin çıkarılması hayati organlara zarar verme riski taşıyorsa önce kemoterapi ile kitlenin küçültülmesi hedeflenir. Ardından cerrahi yöntem ilke kanserli kitle ve dokulara müdahale edilir.  Yumurtalık kanseri ameliyatı sonrasında eğer kanser vücuda yayılım göstermiyorsa kemoterapiye gerek kalmayabilir. Eğer yumurtalık kanseri yayılma gösteriyorsa kemoterapi ya da radyoterapi uygulanmalıdır. Kemoterapi hastalığın evresine göre değişmek ile beraber operasyon sonrası 6-9 kür uygulanmaktadır.

Yumurtalık kanserinde yeni tedavi alternatifleri artık ülkemizde de sıklıkla uygulanmaya başlamıştır. Hedefe yönelik ajanlar ile uygulanan tedaviler kür olasılığını arttırmakta, hayatta kalma süresini uzatmakta ve önemli bir semptomatik rahatlama sağlamaktadır. Yumurtalık kanserlerinin tedavisinde üremenin korunmasına, oldukça özen gösterilmektedir. Özellikle erken yaşta görülen germ hücreli yumurtalık kanserleri ve borderline tip yumurtalık kanserlerinde sadece kanserli doku veya kanserli yumurtalık çıkarılıp, rahim ve karşı yumurtalık korunarak gebe kalmak mümkün hale getirilir.

Benzer içerik:  Kan şekeri nasıl düşürülür



OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.



OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.