Yürürken Neden Kollarımızı Sallarız?


0
5 paylaşım

bu-yakinmalariniz-varsa-yuruyusu-birakin5fph0qbwpuken53e7zd5kw

Siz de yürürken kollarımızı sallamanın enerji kaybından başka bir anlamı olmadığını düşünenlerden misiniz ? Ama işin aslı öyle değilmiş. Yapılan araştırmalar sonucu kolların sabit tutulması durumunda, kolların sallanılması durumundan daha fazla enerji harcandığını ortaya çıktı.

2009 yılında yapılan bir araştırmada yürürken kolların sabit tutulması durumunda, normal bir şekilde sallandığı -yani sağ ayakla ileri doğru adım atıldığında sol kolun ileri doğru hareket etmesi, sol ayakla ileri doğru adım atıldığında sağ kolun ileri gitmesi- duruma göre %12 daha fazla enerji harcandığı anlaşıldı.

Yürüyüş esnasında kolların sallanmasının sebebinin, bacakların hareketi nedeniyle vücudun üst bölümünde ortaya çıkan dönme etkisinin dengelenmesi olduğu düşünülüyor. Ancak bu etki sadece sağ ayağın sol kolla, sol ayağın da sağ kolla uyumlu şekilde hareket ettiği durumda ortaya çıkıyor. Araştırmalar sağ ayak ile sağ kol, sol ayak ile sol kol birlikte hareket ettiğinde normal yürüyüşten %26 daha fazla enerji harcandığını gösteriyor.