Zorunlu trafik sigortası nedir ve nasıl yapılır ?


0
1 paylaşım

Zorunlu trafik sigortası trafikte yürür olan her araç için yapılması zorunlu ve hasar anında karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi zararları güvence altına alan bir sigortadır.Zorunlu trafik sigortası yaptırmayan araçlar yürürlük gereği trafiğe çıkması yasaktır. Zorunlu trafik sigortası olası bir kaza durumunda yapıldığı aracın zararını karşılamaz, sadece zarar verdiği diğer aracın zararını karşılar.Peki zorunlu trafik sigortası nasıl yapılır ?

Zorunlu trafik sigortası nedir ve nasıl yapılır ?

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan ve ya süresi trafik sigortası dolmuş olan araçlar belirlenip bağlanmakta ve ceza kesilmesi olası durumlar arasındadır. Bu durumun tarihleri araç sahipleri tarafından özellikle kontrol ettirilmelidir. Trafik sigortasına verilen teminatlar aşağıdaki gibidir.

Kişi başına vefat ve tedavi: Bir hasar durumunda her bir üçüncü kişi için ödenecek olan vefat ve tedavi masraflarını poliçede yazan limitlerle karşılar.

Kaza başına vefat ve tedavi: Bir hasar durumunda tüm üçüncü kişilerin vefat ve tedavi masraflarının toplamını poliçede yazan limitlerle karşılar.

Araç ve kaza başına maddi hasar: Bir hasar durumunda karşı tarafa verilen maddi zararları poliçede yazan limitlerle karşılar.

Zorunlu trafik sigortası nedir ve nasıl yapılır ?

Zorunlu trafik sigortası herhangi bir kaza durumunda tüm masraflarınızı tabiki de karşılamaz. Bu duruma yetkililer belirli sınırlamalar getirmiştir. Bunlar : Kaza teminat haricindeki sağlık masrafları, sakatlanma teminatı veya vefat gibi teminatlar başınıza gelecek her kaza için limitler konulmuştur.

Bu durumda zorunlu trafik sigortası poliçesi oluşturulurken ilgili poliçede yazan marka, model ve kullanım şekli ile ilgili bilgilerin doğruluğu mutlaka kontrol edilmelidir.Bunlar sizin aracınızla mutlaka uyuşmalıdır. Trafik sigortası geçerlilik süresi toplam 1 yıl sürmektedir. Bu nedenle poliçenin başlangıç ve bitiş tarihleri de kontrol edilmelidir.Olası gecikme durumlarında yukarıda belirttiğimiz gibi aracınıza ceza kesilerek bağlanma ihtimali kaçınılmaz olacaktır. Poliçenin bitiş tarihi belirtilen gün saat 12:00’de sona ermektedir. Poliçede muafiyet ya da müşterek sigorta uygulamaları varsa detaylıca kontrol edilmeli bunların size sağladığı avantaj ve dezavantajlar mutlaka öğrenilmelidir.

Zorunlu trafik sigortası nedir ve nasıl yapılır ?

Zorunlu trafik sigortası tabiki de herkesinki farklılık gösterecektir. Bunun sebebi arabaların her yıl yenilenmesi model,marka ve aracınızın yürürlük durumuna göre belirlenmektedir. Hatta sizin daha önce kazaya karışıp karışmadığınız da fiyatı etkileyen bir unsurdur. Bu nedenle en ilgi trafik sigortası teklifini almak için bütün sigortaların fiyatlarını karşılaştırmalısınız. Bunun dışında daha önce herhangi bir kazaya karışmadıysanız hasarsızlık indiriminden yararlanabilirsiniz. Poliçe yaptırırken mutlaka hasarsızlık indiriminden yararlanıp yararlanmadığınızı kontrol etmelisiniz.